W ramach 7. Festiwalu Pięknej Książki na scenie będziemy gościć znaną aktorkę i pieśniarkę pochodzenia ukraińskiego Olenę Leonenko. W autorskim repertuarze Pani Oleny znalazły się stare i prastare pieśni Ukrainy, śpiewane w różnych jej zakątkach, od wiosennej równonocy do letniego przesilenia. Usłyszymy opowieści o stworzeniu świata; upartej staruszce zimie, która nie chce odejść; pięknej córce Wiosny – Panny Leli, która szyje koszulę swojemu ukochanemu Jaryłe (Słońcu); o rusałkach, ogórkach i złotej pszenicy.
Koncert rozpocznie się o godz. 15.00 na scenie festiwalowej w Bibliotece Publicznej w Piasecznie. Wstęp jest wolny. Zapraszamy!
Olena Leonenko (ur. 1966 r. w Kijowie, od 1990 r. mieszkająca na stałe w Polsce) – ukraińska pieśniarka, kompozytorka muzyki teatralnej, choreografka, aktorka, pedagożka śpiewu i ruchu scenicznego. Skomponowała muzykę do ponad 20 przedstawień teatralnych i telewizyjnych oraz filmów dokumentalnych. Pracowała m.in. Z Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Krystianem Lupą, Józefem Opalskim, Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim. W 2004 roku Gustaw Holoubek zaprosił ją do współpracy z Teatrem Ateneum. Monodramy muzyczne: Noc z Wertyńskim, Ech raz jeszcze raz, czyli taniec z pamięcią powstały pod opieką artystyczną Gustawa Holoubka i literacką Janusza Głowackiego. Kolejne przedstawienie muzyczne – „Jesienin” – wg scenariusza Janusza Głowackiego wyreżyserował Józef Opalski. Ma w repertuarze ponad pięćset ludowych pieśni rosyjskich, ukraińskich, żydowskich i polskich. Zagrała w filmach: W ciemności Agnieszki Holland, Boisko bezdomnych Katarzyny Adamik, Rewers Borysa Lankosza. Była stypendystką Amerykańskiego Institute for Democracy in Eastern Europe i dwukrotną stypendystką Fundacji im. Stefana Batorego. Powołała do życia grupę teatralną „Wydybaj” – podróżując wraz z nią po zakątkach całej Ukrainy, poszukiwała najdawniejszych źródeł ukraińskiej kultury, pozostałości pogańskich zwyczajów i rytuałów, badała technikę rytualnego śpiewu i gromadziła pieśni. Złożyły się one na jej późniejszy szczególny i niepowtarzalny repertuar – ponad 500 pieśni ukraińskich, żydowskich, rosyjskich z gromadzonej przez nią w ciągu całych lat skarbnicy. Występowała z wieloma recitalami w Polsce oraz w Mediolanie, Paryżu, Berlinie, Pradze i Kijowie. W 2005 r. została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest wdową po zmarłym w 2017 r. pisarzu Januszu Głowackim.
Fot. Szymon Koronkiewicz
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.