7 maja otwieramy biblioteki

Data publikacji: 06/05/2020

Drodzy Czytelnicy,

7 maja o godzinie 12.00, otwieramy dla Was cześć naszych placówek. Książki będzie można zwrócić lub wypożyczyć w Bibliotece Głównej w CEM oraz w filiach: Piaseczno przy T. Kościuszki 49, Piaseczno — Centrum, w Józefosławiu, w Głoskowie oraz w Zalesiu Górnym. Placówki te będą otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 – 18.00. Pozostałe placówki (filia w Jazgarzewie, filia w Bogatkach i w Złotokłosie, a także filia Piaseczno — Zalesie Dolne oraz punkty biblioteczne Bobrowiec, Chojnów i Gołków) pozostaną zamknięte do odwołania.

Działalność bibliotek wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Na chwilę obecną nasza działalność ogranicza się do przyjmowania zwrotów oraz wypożyczania zamówionych wcześniej książek. Czytelnicy nie mają wolnego dostępu do księgozbioru i pomieszczeń bibliotecznych.  Wypożyczenia odbywają się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Na raz w pomieszczeniu mogą przebywać w Bibliotece Głównej 4 osoby, a w pozostałych placówkach 3 osoby.

Zamówienia książek (powiadomienia sms)

Czytelnicy mogą zamawiać książki telefonicznie (w godzinach pracy placówek od 12.00 do 18.00), mailowo oraz przez konto w naszym katalogu online.  Szczegółowa instrukcja korzystania z katalogu bibliotecznego znajduje się tutaj. Gdy książki są gotowe do odbioru, Czytelnicy otrzymują informację sms o zamówionych książkach. Jest to nowa usługa, dzięki której mamy nadzieję, usprawnimy obsługę zamówień.

Książki po zamówieniu oczekują na odbiór przez 2 dni robocze (zapisane na koncie czytelnika i zapakowane w torbę), jeśli nie zostaną w tym czasie wypożyczone, wrócą na półkę w bibliotece.

Zwroty książek

Zwroty książek wypożyczonych w bibliotekach lub punktach bibliotecznych, które pozostaną zamknięte, można oddać w dowolnej, otwartej bibliotece. Bibliotekarze przyjmują zwracane pozycje i składają je w wyznaczonych do tego pudłach. W bibliotekach są przygotowane specjalne miejsca do przechowywania zwrotów. Każda książka obowiązkowo przechodzi 5-dniową kwarantannę w wyznaczonych pomieszczeniach. Zbiory z placówek zamkniętych będą przyjmowane do zwrotu w otwartych bibliotekach.

Jak zamówić książki przez Internet?

• Otwórz stronę katalogu online biblioteki (https://link.do/cxmmB).
  • Zaloguj się w katalogu jeśli masz już konto. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z katalogu, zarejestruj się.
  • Wybierz książkę z katalogu oraz placówkę, z której odbierzesz książkę.
  • Zarezerwuj wybraną pozycję.
  • Odbierz książkę w bibliotece.

Bezpieczeństwo w bibliotece

Biblioteka wznawia swoją podstawową działalność opartą na wypożyczeniach, jednak z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, zarówno dla Czytelników jak i Bibliotekarzy. Czytelnicy nie mogą wejść do pomieszczeń biblioteki poza wyznaczoną przestrzeń (nie mają osobistego dostępu do zbiorów biblioteki, czytelni, komputerów oraz prasy). Obsługa Czytelników odbywa się z poziomu drzwi wejściowych do biblioteki. W trosce o Państwa bezpieczeństwo wszystkie stanowiska do obsługi są wyposażone w pleksę odgradzającą. Bibliotekarze są zobowiązani do kompleksowego dbania o higienę, tj. ciągłego mycia rąk i ich dezynfekcji, stosowania ochrony twarzy i rąk, czyli maseczek, rękawiczek, itp. Czytelnicy również zobowiązani są do przychodzenia w maskach i rękawiczkach oraz zachowania odpowiedniego dystansu wobec innych osób.

Działalność biblioteki

W dalszym ciągu do odwołania nie będą się też odbywały spotkania, imprezy i wydarzenia w bibliotekach. Zamknięte pozostają też czytelnie, nie można również korzystać z miejsca do pracy w bibliotece oraz z komputerów. Nie także możliwości korzystania z toalet w budynkach biblioteki.

Sytuacja zmienia się dynamicznie. W miarę rozwoju sytuacji, będziemy reagować na bieżąco i wprowadzać zmiany funkcjonowania biblioteki.

Do zobaczenia w Bibliotece!

Łukasz Krzysztof Załęski
Dyrektor oraz pracownicy Biblioteki Publicznej w Piasecznie