W sobotę 21 września odbyła się już kolejna, dziewiąta edycja Festiwalu Pięknej Książki w Piasecznie – Piaseczno, Ludzie, Książki. Festiwal, jak co roku, organizowany jest przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie oraz Fundację ARKA im. Józefa Wilkonia, przy współpracy z MGOPS, Centrum Kultury, Muzeum Kaset, Stowarzyszeniem PoMocny Sztab i Fundacją Ars Nostra. W tym roku patronatem honorowym wydarzenie objęli Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Ewa Lubianiec, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Jankowicz.
Festiwal wystartował punktualnie o 12.00, równocześnie gromadząc uczestników na warsztatach „Pokonaj strach z Nelly Rapp!” zorganizowanych przez Wydawnictwo Mamania, jak również na Turnieju Jednego Wiersza, gdzie finaliści recytowali swoje utwory przed jury konkursu. Również o tej godzinie rozpoczął się kiermasz pięknych książek, na który licznie przybyli wydawcy pięknych książek gotowi pokazać najcenniejsze pozycje książkowe z ich oferty wydawniczej.
O godzinie 13.00 na scenie na sali festiwalowej odbył się spektakl pt. „Tajemnica pociągu”, na podstawie książki Martina Widmarka, a wyreżyserowany przez Antoninę Cydzik. Kolejnym punktem programu było spotkanie z Martinem Widmarkiem, szwedzkim autorem literatury dziecięcej, na które licznie przybyło wiele rodzin z dziećmi. Autor opowiedział zgromadzonej publiczności o procesie powstawania jego książek, jak wpada na pomysły postaci oraz odpowiedział na pytania zgromadzonych dzieci. Po spotkaniu można było uzyskać autograf autora przy stoisku Wydawnictwa Zakamarki, była to możliwość, z której chętnie skorzystali przybyli czytelnicy.
Już o godzinie 14.00 przywitaliśmy kolejnego gościa Festiwalu, Andę Rottenberg, polską krytyczkę, autorkę i kuratorkę sztuki. Na spotkanie zawitało wielu miłośników literatury, poprowadził je Krystian Nehrebecki, agent autorki, który z pasją i entuzjazmem zaangażował autorkę w rozmowę dotyczącą kulis powstawania jej dzieł i wybranych publikacji jej autorstwa. Na sali festiwalowej zaś odbyło się oficjalne rozpoczęcie festiwalu. Następnie, o godzinie 15.00, zwiedzający festiwal dokonali wyboru atrakcji, bowiem na sali festiwalowej można było uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Agnieszką Cubałą o jej najnowszej książce pt. „Zwyczajni ’44 – Ludność cywilna w powstaniu warszawskim”, które prowadziła Blanka Wyszyńska Walczak, a na sali widowiskowej trwało spotkanie z autorami premierowej książki pt. „Opowieść z Piaskowego Pagórka”, na scenie zawitał autor tekstu Jan Kerden, ilustrator Piotr Fąfrowicz oraz graficzka Grażyna Lange, która poprowadziła spotkanie. „Opowieść z Piaskowego Pagórka” jest pierwszą książką dla dzieci wydawnictwa Biblioteki Publicznej w Piasecznie i była dostępna do zakupu przy stoisku bibliotecznym – dzisiaj zakupu publikacji można dokonać w sekretariacie Biblioteki Głównej (ul. Jana Pawła II 55, budynek Centrum Edukacyjno-Multimedialnego).
W godzinach 13.00-16.00 podczas Festiwalu trwały warsztaty z Centrum Kultury pt. „Strefa Plastyki”, instruktorzy zaprosili uczestników do udziału w czterech bezpłatnych warsztatach, a przy stoisku warsztatowym Biblioteki bibliotekarki malowały buźki i robiły brokatowe tatuaże. Tuż po 16.00 równocześnie trwały 4 atrakcje dla zwiedzających: spotkanie autorskie z Andrzejem Mleczko, na które przybyło ponad 120 uczestników, a zostało poprowadzone przez Krystiana Nehrebeckiego, który już ponownie wcielił się w rolę prowadzącego spotkanie podczas Festiwalu, spotkanie autorskie z Krzysztofem Beśką na sali festiwalowej, który z prowadzącą Festiwal, Joanną Kondrat, porozmawiali o najnowszej książce autora pt. „Zabójcza Koniunkcja”, a także z atrakcje dla dzieci – darmowe wejście do strefy SOWA oraz warsztaty plastyczne z Piotrem Fąfrowiczem.
Na sali festiwalowej gościliśmy wielu cenionych wydawców, którzy przygotowali niesamowitą ofertę książkową (i nie tylko!) dla czytelników, a także można było obejrzeć wspaniałe wystawy. Przez cały okres trwania Festiwalu odwiedzający mogli również skorzystać z oferty Foodtrucków przed budynkiem, jak również zakupić watę cukrową oraz popcorn.
Zwieńczeniem dnia i programu 9. Festiwalu Pięknej Książki był koncert Anny Sroki-Hryń z zespołem (Jakub Lubowicz – pianino, Dawid Lubowicz – skrzypce), który zgromadził wielu odwiedzających. Artystka zaprezentowała repertuar z płyty „Najpiękniejsza”, która jest hołdem dla twórczości Agnieszki Osieckiej. Koncert wzbudził wiele emocji i łez wzruszenia, aczkolwiek nie obyło się bez bisu i energicznej „Małgośki” Maryli Rodowicz na zakończenie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność na 9. Festiwalu Pięknej Książki! Tym samym zapraszamy na już dziesiątą, jubileuszową edycję naszego festiwalu – czekamy na was za rok o tej samej porze!
Zapraszamy do obejrzenia relacji z Festiwalu Pięknej Książki:
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.