ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

9. FPK – Kiermasz Pięknych Książek

Data publikacji: 10/09/2024

W ramach festiwalu odbędzie się kiermasz książek, na którym zaprezentują się najważniejsi i najbardziej doceniani wydawcy książek ilustrowanych w Polsce. Poniżej prezentujemy listę tegorocznych wystawców:

MUZEUM ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostało uroczyście otwarte dokładnie we wrześniu 1938, za zatem 85 lat temu. Po wojnie reaktywowane dopiero w roku 1980 na Warszawskim Solcu a od 2015 działa na Warszawskim Starym Mieście. W zbiorach muzeum są dzieła artystów polskich i zagranicznych (m.in. Bassano, Malczewski, Hoffman, Kuna, Zemła, Beksiński). Dzieła sztuki zdobniczej, tkanymi liturgiczne, malarstwo, rzeźba, grafika, kolekcja zegarów i numizmaty. Na wystawie stałej prezentowane są eksponaty od średniowiecza do współczesności. W ciągu roku Muzeum realizuje ok 5 wystaw czasowy. W ofercie edukacyjnej muzeum są lekcje dla szkół i wykłady dla dorosłych. W ramach prowadzonej działalności muzeum wydaje katalogi i publikacji towarzyszących wystawom czasowym. Dostępne na Festiwalu publikacje muzeum poświęcone są sztuce, artystom i wydarzeniom historycznym. Katalogi zawierają reprodukcje dzieł sztuki, które prezentowane są na danej wystawie wraz z artykułami przybliżającymi artystów i ich twórczość (np. Katalogi wystaw prac Beksińskiego). Natomiast publikacje towarzyszące wystawie składają się przed wszystkich z artykułów pogłębiających daną tematykę i ilustrowane są wybranymi dziełami sztuki (na. Bóg Honor Ojczyzna. W 100 r lecie odzyskania niepodległości).

WYDAWNICTWO KLE

Wydawnictwo kle jest niewielkim rodzinnym przedsięwzięciem, publikuje książki o muzyce i sztuce i stara się dbać o autorów. Wśród jego publikacji największą popularnością cieszy się sześć tomów Lekcji muzyki Piotra Orawskiego, zapis poświęconych historii muzyki europejskiej audycji radiowych, muzykologa i dziennikarza, który był związany z Polskim Radiem. Książki Philippe’a Beaussanta Barokowa melokuchnia nie tuczy i Przejścia. Z Renesansu do Baroku, cieszą się zainteresowaniem miłośników muzyki dawnej. Wydawnictwo rozpoczęło także publikację serii powieści, których autorami są historycy sztuki. Ukazały się w niej dotąd książki Gilesa Waterfielda Długie popołudnie i Anny Manickiej Czuła trucizna. Szata graficzna jego książek jest dziełem Tomasza Leca i Daniela de Latour.

MAZOWIECKI INSTYTUT KULTURY

Mazowiecki Instytut Kultury to nowoczesny ośrodek edukacji kulturalnej, badań oraz promocji ciekawych zjawisk artystycznych z własnym programem wydarzeń. MIK od kilkunastu lat prowadzi własną działalność wydawniczą. W naszych pozycjach można znaleźć serie publikacji związanych z kulturą i sztuką regionu Mazowsza. Wśród najbardziej wartościowych jest seria wydawnicza „Poza Warszawą”: zbiór naukowo-popularyzatorskich studiów na temat kluczowych zjawisk, procesów i przemian zachodzących kulturze Mazowsza. Wydajemy również albumy i katalogi sztuki. Publikacje te poświęcone są wybitnym osobowościom polskiej kultury, zjawiskom w sztukach plastycznych oraz wystawom galerii sztuki działających w strukturze Mazowieckiego Instytutu Kultury – Galerii Foksal, Galerii Test, Galerii XX1 i Galerii Elektor. Mazowiecki Instytut Kultury wydaje także płyty winylowe i kasety magnetofonowe. W szerokim programie działalności Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA „kultura analogowa” zajmuje ważne miejsce. Elektra dysponuje płytoteką i stanowiskami do odsłuchu płyt.

FUNDACJA ARKA IM. JÓZEFA WILKONIA

Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia powstała w 2009 roku. Jest to organizacja pozarządowa, założona przez wybitnego rzeźbiarza, malarza i ilustratora Józefa Wilkonia. Głównym celem fundacji jest ochrona i promocja zarówno dorobku artystycznego samego założyciela, jak i ogólnych wartości związanych ze sztukami pięknymi, a w szczególności ilustratorstwo i sztuką edytorską. Fundacja jako organizacja pozarządowa działa dzięki dotacjom z funduszy polskich i międzynarodowych, programów pomocowych wspierających kulturę, a także przy wsparciu finansowym i rzeczowym ze strony firm, organizacji i osób prywatnych.

WYDAWNICTWO WIDNOKRĄG

Wydawnictwo powstało w 2011 roku. Zaczęło się od „Czarnej książki kolorów”. Czekałyśmy aż ktoś ją wyda po polsku, a w końcu zrobiłyśmy to MY. Potem doszłyśmy do wniosku, że jest wiele książek niewydanych, tematów nieporuszonych, historii nieopowiedzianych, i tak powoli książka po książce stworzyłyśmy portfolio ponad 90 tytułów. Wydajemy książki, które same chciałybyśmy czytać naszym dzieciom. Czytelników traktujemy z szacunkiem. Nasze książki opowiadają mądre historie, a przy okazji zachwycają szatą graficzną. Nie boimy się trudnych tematów, skomplikowanych emocji, różnic kulturowych, niepełnosprawności, przełamywania tabu. Bohaterowie naszych książek mają czyste serca i otwarte umysły, nie ulegają stereotypom i mają fantazję – nie da się ich nie lubić. Wspieramy polskich autorów. W naszym katalogu znajduje się wiele tytułów napisanych lub zilustrowanych przez polskich twórców, m.in.: Joannę Bartosik, Kasię Walentynowicz, Justynę Styszyńską, Annę Paszkiewicz, Michała Rzecznika, Tomasza Samojlika i innych.

WYDAWNICTWO TATARAK

Wydawnictwo Tatarak działa od 2007 roku. Pierwszą książką, która ukazała się naszym nakładem, był “Wilczek” z ilustracjami Józefa Wilkonia. Dzisiaj w katalogu mamy już ponad 60 tytułów dla czytelników w wieku 0-14 lat. Naszą misją jest wydawanie książek wartościowych, mądrych i pięknych, starannie dopracowanych zarówno pod kątem treści, jak i warstwy graficznej! Wszystkie zostają przygotowane z ogromną dbałością o szczegóły. W naszej ofercie znajdują się książki polskich i zagranicznych ilustratorów i pisarzy. Wśród nich: Eric Carle, Piotr i Józef Wilkoń, Dimiter Inkiow, Stepan Zavrel, Marta H. Milewska, Aina Bestard, Katarzyna Bogucka, Leo Lionni, Ali Mitgutsch, Max Kruse, Paweł Pawlak, Siri Kolu i wielu innych.

WYDAWNICTWO TANDEM

Wydawnictwo TANDEM zaprasza do wspólnej podróży – przyjemnej, ciekawej i inspirującej. Wkraczając do naszego świata otwierasz drzwi do niezwykłych przygód, które zachwycą każdego małego czytelnika. W ofercie znajdziesz literackie skarby dla pociech w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Twoje dziecko kocha zwierzęta? Słynna „Julka – mała weterynarka” z przyjemnością opowie mu o ciekawych zwyczajach wielu gatunków. Nastolatki zakochane w koniach odkryją tajemniczy świat Stadniny Apley Towers, gdzie przyjaźń i pasja łączą się w pięknej opowieści pełnej emocji i pierwszych wyzwań. Dla młodych detektywów przygotowaliśmy serię z Sherlockiem Holmesem,
która w specjalnej, dziecięcej odsłonie przenosi małego czytelnika w pasjonujący świat zagadek i łamigłówek.

WYDAWNICTWO MAMANIA – GRUPA WYDAWNICZA RELACJA

Grupa Wydawnicza Relacja i tworzące ją wydawnictwa Mamania i Relacja przekazują w ręce polskich czytelników wyjątkowe projekty wydawnicze. Wydajemy skłaniające do refleksji, inspirujące książki dla rodziców i piękne, angażujące i wspierające rozwój książki dla dzieci, które ukazują się w Mamanii i nagradzaną beletrystykę i literaturę faktu, którą czytelnicy znajdą w Relacji. Nasze pozycje doczekały się wielu nagród, w tym wyróżnienia przyznawanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (dla „Bobas lubi wybór” ), Nagrody Głównej w konkursie Promotorzy Debiutów organizowanym przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego (dla „Domu na Wschodniej”), czy ostatnich nominacji do Literackiej Nagrody Nike 2023, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Literackiej Unii Europejskiej 2023 dla „Akuszerek” Sabiny Jakubowskiej. Nasza japońska seria „Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchiego od prawie roku nie schodzi z list bestsellerów. W tej edycji Festiwalu wydawnictwo zorganizuje warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci wokół książki Martina Widmarka, a dokładniej Nelly Rapp, głównej bohaterki. Warsztaty “Pokonaj strach z Nelly Rapp!” odbędą się w godzinach 12.00-13.00.

WYDAWNICTWO LITERÓWKA

Jesteśmy małym rodzinnym wydawnictwem i publikujemy książki dla młodego czytelnika. Już w pierwszym roku działalności, otrzymaliśmy Nagrodę Główną od Komitetu Ochrony Praw Dziecka za audiobook „Proszę słonia” L. J. Kerna, w wykonaniu Anny Seniuk. Zmotywowani powyższym sukcesem wydaliśmy kolejne tytuły. Trzeba przyznać, że publikujemy mało. Jedna, dwie książki rocznie z całą pewnością nie zaspokajają czytelniczych potrzeb. Ma to też swoje plusy. Książki spod naszej ręki wychodzą dobre i szybko odnajdują swoich czytelników, nie na sezon, ale na lata. To, czy dziecko polubi czytanie, w dużej mierze zależy od tego, czy trafi na swoją książkę.
W naszych książkach dużo się dzieje. Poprzez przygodę, dzieci odnajdują swoje sprawy, marzenia i sytuacje, które na co dzień znają z życia. Chcemy, aby razem z bohaterami książek, doświadczały momentów, które pomogą im lepiej zrozumieć siebie i świat. Dla nas czytanie jest podróżą i jak każda podróż powinna dostarczać niezapomnianych wrażeń. Tego staramy się trzymać i to wam proponujemy.

SILVER OFICYNA WYDAWNICZA

W ofercie oficyny wydawniczej SILVER znajdziecie Państwo powieści i poradniki dedykowane dojrzałym odbiorcom. Jesteśmy jedynym w Polsce wydawnictwem, które pracuje w standardzie duży wygodny druk. Zapraszamy do współpracy współczesne polskie autorki: Lilianę Fabisińską, Agnieszkę Olejnik czy Hannę Bilińską-Stecyszyn. Podczas 9. Festiwalu Pięknej Książki będziemy świętować dwie premiery. Pierwsza: „Grzechy Południa” to najnowsza powieść Agaty Suchockiej, której akcja dzieje się w czasach wojny secesyjnej i konfliktu Północ-Południe. Druga „Czekoladki dla sąsiadki” to wznowienie kultowej książki Doroty Gellner, wpisanej na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. To pierwsza publikacja oficynki wydawniczej SREBERKO, w której babcie i dziadkowie znajdą najwspanialsze książki dla swoich wnuków.

MUZEUM KASET

W tym roku Muzeum Kaset zaprezentuje strefę video, której wyświetlane pozycje będą ekranizacją najciekawszych książek dla dzieci w wydaniach fabularnych. Treści filmowe będą uzupełniane zarówno przez konkursy związane z fabułą poszczególnych projekcji, jak i zajęcia warsztatowe. Już dziś wiemy, że pojawi się “Charlie i fabryka czekolady”. Jakie jeszcze inne tytuły będą przedmiotem projekcji, zapraszamy na stoisko Muzeum Kaset.

WYDAWNICTWO JEDYNE TAKIE

Wydawnictwo Jedyne Takie powstało w 2015 roku i było w pełni autorskie- z zamysłem kształtowania samodzielnie i niezależnie myślącego młodego człowieka, dla którego zasady moralne będą naturalnymi cechami wszelkiej jego aktywności.
W roku 2023 zakończyłam działalność wydawniczą i większą część swojej aktywności skierowałam na autorskie spotkania z dziećmi w formie przedstawienia multimedialnego, które zdecydowanie pobudzają bardziej wyobraźnię i wrażliwość dziecka oraz wpływają na większe zainteresowanie tematyką książek, które tutaj przedstawiam.

WYDAWNICTWO ZAKAMARKI
Wydawnictwo Zakamarki wydaje cenione na całym świecie i tłumaczone na dziesiątki języków szwedzkie książki dla dzieci. Podstawową zasadą Zakamarków jest publikowanie książek z wartościową treścią, dopracowanym językiem i dobrą, niesztampową ilustracją. Książki tworzone są z pasją, humorem i indywidualizmem, nie pod dyktando komercyjnej mody. Zapraszamy na stoisko po książki festiwalowego gościa Martina Widmarka: serię Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai oraz serię Dawid i Larrisa.

STOWARZYSZENIE POMOCNY SZTAB

Stoisko poświęcone pierwszej pomocy: pogadanki, ćwiczenia z pierwszej pomocy – na fantomie i w wirtualnej rzeczywistości. Promocja zdrowego trybu życia i profilaktyki prozdrowotnej.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIASECZNIE
Na stoisku biblioteki będzie można nabyć wydawnictwa książkowe biblioteki oraz zapoznać się z naszą ofertą.

KLUB POSZUKIWACZY SŁOWA

Grupa Literacka powstała w 2005 roku, działająca pod skrzydłem biblioteki od 19 lat. Skupia grono autorów piszących poezję i prozę, prezentujących swoje nowe wiersze lub opowiadania i spotykających się raz w miesiącu. Grupę tworzy prawie 20 twórców. W przyszłym roku Klub Poszukiwaczy Słowa będzie obchodził 20-lecie swojego istnienia.

STOWARZYSZENIE PISARZY POLSKICH

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich to największa polska organizacja skupiająca prozaików, poetów, dramatopisarzy, krytyków literackich i tłumaczy. Nawiązuje do tradycji Związku Zawodowego Literatów Polskich powstałego w 1920 roku, a także środowisk literackich w kraju i za granicą. Od lat działa na rzecz moralnych i materialnych interesów pisarzy, broni ich praw zawodowych i swobód twórczych. Działa w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie serdecznie zaprasza. Od 2017 roku prezesem SPP jest prof. Anna Nasiłowska. W tegorocznej edycji festiwalu biorą udział Krzysztof Beśka, Manula Kalicka, Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Anna Kalinowska, Jan Krzysztof Piasecki, Piotr Kitrasiewicz, Jerzy Binkowski, Teresa Bochwic, Małgorzata Karolina Piekarska, Jan Strękowski oraz Barbara Surowska.

WYDAWNICTWO KROPKA

KROPKA to mądre, wciągające i pięknie ilustrowane książki, które rozbudzają ciekawość, odpowiadają na dziecięce pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia i wzbogacają wiedzę o świecie. To także niesamowite opowieści, które bawią, rozwijają wyobraźnię, a – przede wszystkim – sprawiają frajdę! Każda książka, którą puszczamy w świat, jest dla nas ważna, dlatego każdej poświęcamy wiele uwagi i tworzymy ją z troską o naszych czytelników. Pragniemy, aby nasze książki były mądre, piękne i interesujące, aby niosły dzieciom radość, wspierały ich wrażliwość i naturalną ciekawość świata. Niech KROPKA będzie podróżą ku niezapomnianej przygodzie! W ofercie wydawnictwa znajdują się publikacje skierowane do trzech grup wiekowych: 3-5, 6-8 i 9-12. Są pośród nich zarówno książki literackie, jak i picturebooki, książki aktywnościowe i non-fiction.

BOOKSMANIAK.EU

BOOKSMANIAK.EU to wydawnictwo które powstało w 2023 roku. Swoją ofertę kieruje przede wszystkim do osób ciekawych świata, nastawionych na rozwój i naukę. Posiadamy w ofercie książki popularnonaukowe, do nauki języków obcych, dla dzieci i inne. Nasza oferta jest stale rozszerzana.

UNIKAT KSIĄŻKI

Zamiłowanie do literatury pozwoliło nam stworzyć jedyny w swoim rodzaju Unikat Antykwariat, który z czasem stał się miejscem ponownych narodzin dziesiątków tysięcy książek, a także komiksów, czasopism i płyt. Chociaż nasze początki były skromne, obecnie mamy już dwie siedziby w Warszawie. W ramach Festiwalu zapraszamy wszystkich miłośników dobrej literatury i muzyki do odwiedzenia wyjątkowej przestrzeni, funkcjonującej pod nazwą Wielki Antykwariat. Warszawiacy już znają ją z imprez na targach książki czy w galeriach handlowych i doceniają rolę, jaką pełni w kulturalnym ekosystemie stolicy. W naszej strefie zawsze można znaleźć starannie wyselekcjonowaną ofertę starszych, używanych tytułów, jak i znakomity wybór nowości.

PLANETA CZYTELNIKA

Planeta Czytelnika to łódzkie wydawnictwo założone w maju 2022 roku. W jego ofercie znajdują się książki z gatunków takich jak fantasy, horror, kryminał, science fiction, cyberpunk oraz powieści obyczajowe. Oprócz tego wydawnictwo oferuje antologie o tematyce słowiańskiej, różnorodne zbiory opowiadań oraz literaturę młodzieżową.

WYDAWNICTWO JAGODA

Wydawnictwo Jagoda funkcjonuje od początku 2017 r. w ramach Agencji Dziennikarskiej, istniejącej od 1999 r. Nie mamy jednego stacjonarnego miejsca pracy, bo potrzebujemy znacznie więcej przestrzeni, możliwości i wolności. Tworzymy więc tam, gdzie akurat przebywamy i wtedy, kiedy chcemy. Umówionych terminów dotrzymujemy jednak zawsze. Czasem w Wydawnictwie pracuje jedna osoba, a czasem kilkoro. Kiedy indziej dla Jagody nie pracuje nikt, bo wszyscy poszli pracować w ogrodzie. W takich razach trudno się do nas dodzwonić. Lepiej więc napisać mail. Pracujemy, bo lubimy. Robimy tylko to, co sprawia nam przyjemność i jednocześnie jest dobre dla ludzi, roślin i planety Ziemia. Nie śmiecimy, nie dymimy, nie dokuczamy przyrodzie.

LEON DURKA

Leon Durka to pseudonim Zbi­gniewa Łagodzińskiego, autora powieści kryminalnych: “Daltonista”, “Sługa”, “Farmer”, „Opowiadania z trupem w tle”, sensacyjnych: “Influenza”, “Kara-su”, obyczajowych: “Alina”, „Przeistoczenie”, “Masaj i król”. W przygotowaniu kolejne kryminały, powieści obyczajowe oraz wspomnienia: “Opowieści z PRL-u”.

WYDAWNICTWO AMCMA
Choć firma AMCMA jest na rynku od wielu lat, to działalność wydawnicza jest dla niej zupełną nowością. Komiks: „O mój borze!” jest pierwszą (na taką skalę) jej publikacją. Objęcie swego rodzaju mecenatem sztuki jest krokiem pozornie niedużym, ale dla twórców scenariusza i ilustracji – milowym.

ALEKSANDRA PRYKOWSKA

Aktorka i współautorka dwóch powieści biograficznych o sympatii i łączniczce Tadeusza Zawadzkiego “Zośki”. Występowała gościnnie w Teatrze Narodowym i Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Współpracowała z Teatrem Polskiego Radia jako aktorka, asystentka reżysera i autorka adaptacji. Grała w Teatrze Telewizji, a także filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. W 2017 r. razem z pisarką Dorotą Majewską wydała książkę “Zośka” moja wielka miłość Wspomnienia Hali Glińskiej, która miała premierę w Muzeum Powstania Warszawskiego, i którą zaprezentowała w Ambasadzie Polskiej w Londynie podczas Polish Heritage Days. W 2022 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się również premiera ich drugiej wspólnej książki Łączniczka “Zośki”. Wspomnienia Danuty Rossman, która otrzymała patronat tegoż muzeum. Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wydała wraz z Biblioteką Publiczną w Piasecznie i Gminą Piaseczno audiobooka Łączniczka “Zośki” Wspomnienia Danuty Rossman.

WYDAWNICTWO HOKUS-POKUS

Wydawnictwo specjalizuje się w publikowaniu książek dziecięcych, kierując się własnym gustem i wysokimi standardami estetycznymi, skupiając się na oryginalnych i wartościowych dziełach. Na przestrzeni prawie jedenastu lat działalności wydało 41 książek, w tym dziewięć wydań pierwszego oraz osiem wydań drugiego tomu serii „Julek i Julka” Annie M. G. Schmidt.

 

 

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl