Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Martinem Widmarkiem, które odbędzie się 21 września o godzinie 13.00, podczas 9. Festiwalu Pięknej Książki na sali festiwalowej (parter, ul. Jana Pawła II 55, Piaseczno). Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki współpracy z Wydawnictwem Zakamarki.
Przed spotkaniem zapraszamy na warsztaty literacko-plastyczne “Pokonaj strach z Nelly Rapp!” od godziny 12.00 wokół książek Martina Widmarka, które zorganizuje dla dzieci Wydawnictwo Mamania (obowiązują zapisy!) oraz na spektakl dla dzieci “Tajemnica Pociągu” na podstawie książki autora.
Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki dostępne na Evenea: https://app.evenea.pl/event/widmarkwpiasecznie/
Martin Widmark – jeden z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów literatury dla dzieci. Jego książki rozchwytywane są w bibliotekach, a Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai nie schodzi z list bestsellerów tak w Szwecji, jak i w Polsce. Urodził się w 1961 roku. Dorastał w Linköping, a od 1980 mieszka wraz z rodziną w Sztokholmie. Przez 10 lat pracował w szkole podstawowej i średniej. Był także nauczycielem języka szwedzkiego w szkole dla imigrantów. Stworzył projekt Czytająca Klasa (Läsande Klass), którego celem jest polepszenie umiejętności czytania ze zrozumieniem wśród dzieci i dorosłych. W Polsce ukazało się dotychczas 31 tomów serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai przeznaczonej przede wszystkim dla dzieci zaczynających samodzielnie czytać. Dzięki prostemu tekstowi, ale wciągającej treści, dzięki licznym ilustracjom Heleny Willis oraz przejrzystemu układowi tekstu – książki te połykają nawet najbardziej oporni na czytanie. Pierwszy tom „Tajemnica diamentów” trafił do rąk polskich czytelników w 2008 roku. Dostępne są również przygody młodych detektywów w formie komiksowej (3 tomy), zeszyty detektywistycznych łamigłówek (4 tytuły), zbiór 4 sztuk do wystawienia na scenie, wakacyjne opowiadanie z zadaniami, pamiętnik do zbierania rysopisów i odcisków palców oraz 2 świąteczne śledztwa przeplatane zagadkami, których rozwiązanie posuwa akcję do przodu. Dla bardziej doświadczonych czytelników przeznaczona jest sześciotomowa seria Dawid i Larisa, gdzie trzynastoletni bohaterowie rozwiązują zawikłane zagadki, w które przypadkiem się wplątują, a każda z nich rozgrywa się w powiązaniu z jakąś dziedziną nauki.
Oba cykle w tłumaczeniu Barbary Gawryluk publikuje Wydawnictwo Zakamarki.
Ponadto za sprawą Wydawnictwa Mamania do polskich czytelników trafiły książki o upiornej agentce Nelly Rapp, o wikingu Halvdanie oraz książki obrazkowe przygotowane we współpracy z polską ilustratorką Emilią Dziubak.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.