W ramach 9. Festiwalu Pięknej Książki będzie również można obejrzeć wystawę Ka Mochi „Matsuri”, która we wrześniu trafi do filii przy Szkolnej 18, a w październiku będzie eksponowana w Bibliotece Głównej (budynek CEM). Wystawa będzie dostępna dzięki współpracy z Wydawnictwem Tatarak.
Do obejrzenia niezwykłe prace, które są ilustracjami z książki pt. „Matsuri” autorstwa Ka Mochi – opowieści o japońskich świętach, przybliżającej dzieciom (i dorosłym) kulturę Japonii. W Japonii, podobnie jak w Europie, wszyscy świętują Nowy Rok, nadejście wiosny czy Dzień Matki. Ale… okazuje się, że w tym kraju każda okazja jest dobra do świętowania! Święto Lalek (Hina Matsuri), Święto Golasów (Hadaka Matsuri), Święto Patrzenia na Kwiaty (Hanami) czy Święto Małych Chłopców i Latawców (Hamamatsu Matsuri) – to tylko niektóre ze świąt opisane w tej książce. Każde takie święto – czyli po japońsku matsuri – wymaga odpowiednich przygotowań, znajomości zwyczajów i przestrzegania tradycji. Z każdym matsuri wiążą się specjalnie na tę okazję przygotowywane potrawy, stroje i muzyka. Zachwyćcie się pięknymi obrazami, a potem sięgnijcie po lekturę dostępną w naszej Bibliotece.
Kasia Mochi urodziła się w Warszawie. Jej pasją i pracą jest sztuka, ilustracje i pisanie. Po ukończonych w Warszawie studiach zajęła się modą i rysowaniem. Pracowała w miesięcznikach Pani i Twój Styl. Mieszkała przez wiele lat w Japoni. Jej prace pokazywano na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. na Tokyo Designers Week, na wystawie Shibuya Art Awards w galerii Hikarie w Tokyo, BDFIL Festival de Bande Dessinée w Lozannie. Dwukrotnie, w 2015 i 2017, przyznano jej rezydencję artystyczną w programie A.I.R. Kamoe Art Center w Hamamatsu. Przez dwa lata prowadziła warsztaty artystyczne w Shizuoka Daigaku Gakkuin University. Ilustruje teksty do magazynu „Pismo”, prowadzi zajęcia Visual Journalism (grafika wydawnicza) w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Na początku 2020 r. nakładem wydawnictwa Tatarak ukazała się jej debiutancka książka dla dzieci (a trochę też dla dorosłych) pt. „Dzieci z Hamamatsu”.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.