Bibliobox w Chojnowie – zasady korzystania

Data publikacji: 04/07/2022

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniom mieszkańców, na początku czerwca uruchomiliśmy dla mieszkańców Chojnowa i okolic bibliobox. Jest to urządzenie, w którym odebrać można zamówione online materiały biblioteczne, które będą dostarczane z filii w Zalesiu Górnym. By skorzystać z biblioboxa należy być zapisanym do biblioteki (można to zrobić online i odebrać gotową kartę biblioteczną w placówce: klik) i zamówić interesujące nas pozycje w katalogu. Poniżej prezentujemy zasady korzystania z biblioboxu.

Zasady korzystania z Biblioboxu

ROZDZIAŁ I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Niniejszy regulamin określa warunki korzystania z Biblioboxu będącego własnością Biblioteki Publicznej w Piasecznie – Biblioteka Główna ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie.
  2. Bibliobox znajduje się przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej
    w Chojnowie, ul. Klonowa 16, 05-532 Orzeszyn.
  3. Z Biblioboxu mogą korzystać Użytkownicy, którzy:
  4. są zarejestrowani w Bibliotece Publicznej w Piasecznie,
  5. posiadają ważną kartę biblioteczną zarejestrowaną w systemie MAK+,
  6. nie mają żadnych zobowiązań wobec Biblioteki (np. przetrzymane książki, nieuregulowane opłaty).

ROZDZIAŁ II. ZASADY KORZYSTANIA Z BIBLIOBOXU

1. Do skorzystania z Biblioboxu niezbędne jest posiadanie karty bibliotecznej.
  2. Za pośrednictwem Biblioboxu można wypożyczać książki, audiobooki, filmy, czasopisma i gry planszowe z zasobów filii w Zalesiu Górnym mieszczącej się przy ul. Białej Brzozy 3 w Zalesiu Górnym.
  3. Do Biblioboxu można zamówić jednorazowo ilość egzemplarzy zgodną z Regulaminem korzystania z materiałów i usług Biblioteki Publicznej: „ROZDZIAŁ V. ZASADY UDOSTĘPNIANIA MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH
    Użytkownik może wypożyczyć jednorazowo w jednej placówce biblioteki:
    – 5 książek,
    – 2 audiobooki,
    – 2 filmy,
    – 2 czasopisma,
    – 1 grę planszową”.
  4. Aby odebrać książkę z Biblioboxu należy złożyć zamówienie, korzystając
    z katalogu on-line dostępnego na stronie internetowej www.szukamksiążki.pl, po zalogowaniu na konto czytelnika.
  5. Zamówienie może obejmować zarówno zbiory, które aktualnie znajdują się w Bibliotece, jak i będące w wypożyczeniu. Pozycje dostępne w Bibliotece zostaną dostarczone do Biblioboxu bez zbędnej zwłoki, natomiast pozostałe pozycje będą dostarczane do Biblioboxu w miarę zwracania ich przez czytelników.
  6. Zamawiając przez katalog online, Użytkownik dokonuje wyboru miejsca odbioru zamówionych zbiorów wskazując „Bibliobox”.
  7. Po dostarczeniu zamówionej pozycji do Biblioboxu do Czytelnika zostanie wysłany SMS z numerem skrytki i jednorazowym kodem dostępu, np. skrytka 1, kod 1234.
  8. Termin odbioru z Biblioboxu to 3 dni robocze, licząc z dniem załadowania zamówienia do skrytki Biblioboxu.
  9. Procedura odbioru zbiorów bibliotecznych:
  10. wprowadzić kod dostępu do przyporządkowanej do usługi skrytki,
  11. opróżnić skrytkę,
  12. zamknąć skrytkę i zablokować dostęp kodem podanym w SMS-ie, dodając podwójny znak specjalny √√, np. skrytka 1, kod 1234 √√
  13. upewnić się, że skrytka została zamknięta (w przypadku gdyby skrytka nie została zamknięta, należy sprawdzić, czy skrytka jest domknięta i powtórzyć czynność zamknięcia skrytki).
  • Zamówione materiały są wprowadzane na konto Czytelnika, a zwracane – zdejmowane z konta.
  • Zamówione zbiory biblioteczne oczekują na Użytkownika zgodnie z terminem (3 dni robocze z dniem dostarczenia zamówienia do Biblioboxu). Po upłynięciu tego terminu rezerwacja automatycznie przepada i nie ma już możliwości odebrania zamówienia.
  • Pozycje zamówione będą dostarczane do Biblioboxu w poniedziałki i środy w godzinach pracy filii. W tych samych dniach opróżniana będzie wrzutnia Biblioboxu.
  • Zwracać można wyłącznie zbiory wypożyczone z filii w Zalesiu Górnym bezpośrednio do filii lub do wrzutni mieszczącej się obok Biblioboxu (przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnowie, ul. Klonowa 16, 05-532 Orzeszyn). Filia nie ponosi odpowiedzialności za zwrot zbiorów z pozostałych placówek Biblioteki Publicznej w Piasecznie.
  • Zwrot zbiorów przetrzymanych powoduje zatrzymanie dalszego naliczania kary, ale nie zwalnia z obowiązku uregulowania naliczonych należności.
  • Awaria Biblioboxu nie zwalnia z obowiązku terminowego zwrotu zbiorów.
    W przypadku awarii Biblioboxu zwrotu należy dokonać w filii w Zalesiu Górnym lub korzystając z wrzutni znajdującej się obok Biblioboxu lub przed budynkiem filii w Zalesiu Górnym.
  • Za zgubienie lub zniszczenie pozycji zwracanych niezgodnie z procedurą zwrotu opisaną w niniejszym regulaminie wyłączną odpowiedzialność ponosi Użytkownik. W takiej sytuacji dalsze postępowanie określa „ROZDZIAŁ VI. POSTĘPOWANIE W RAZIE OPÓŹNIENIA LUB ZANIECHANIA ZWROTU MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH, ICH ZAGUBIENIA, ZNISZCZENIA BĄDŹ USZKODZENIA” Regulaminu Biblioteki.