BiblioLAB w Piasecznie po raz trzeci

Data publikacji: 19/10/2020

Po raz trzeci w Piasecznie odbył się Mazowiecki BiblioLAB czyli lokalny zjazd dla bibliotekarzy z województwa mazowieckiego. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło: “Myśl globalnie, działaj lokalnie – biblioteki po COVID”. Tym razem tematyka warsztatów oscylowała wokół podejścia do użytkownika opartego na empatii i próbie redefiniowania oferty bibliotek w nowej rzeczywistości.

BiblioLAB miał miejsce 15 października 2020 roku w Bibliotece Publicznej w Piasecznie w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym. Uczestnicy mieli do wyboru trzy tematy warsztatów.

Pierwszy warsztat „Czy zmiany mogą być motorem do działania? poprowadziła Izabela Bochińska – bibliotekarka, menadżer kultury, Executive Master of Business Administration, dyrektorka przeprowadzająca biblioteczne rewolucje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie, członkini Grupy InicJaTyWy. Podczas warsztatu uczestnicy zastanawiali się jak sobie pomóc, gdy nie nadążamy za tempem zmian, za tempem docieranych informacji. Poznawali zarządzanie “zmianą” metodą nowego spojrzenia i oswajali pojęcie PAR.

Drugi warsztat pt. „Empatyczna komunikacja” poprowadziła Magdalena Knitter – dyplomowany life coach, trener rozwojowy i pedagog, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Uczestnicy zastanawiali się jak znaleźć wspólną płaszczyznę i zbudować dobre, świadome relacje, a także jak się komunikować i słuchać, aby się zrozumieć.

Trzeci warsztat „Jak czytać siebie? jak czytać innych? czyli rzecz o tym, po co bibliotekarzowi empatia?” poprowadziła Agnieszka Podleśna – trener komunikacji opartej na empatii i trener rozwoju osobistego. Uczestnicy rozmawiali o empatii dla siebie i innych, o potrzebach, uczuciach, emocjach. Zastanawiali się również jak można zwiększać ilość empatii w swoim życiu.

Podczas BiblioLABu zaprezentowaliśmy wystawę ilustracji Bohdana Butenki pt. „35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit”.  Wystawa jest hołdem dla artysty, który odszedł rok temu 14 października 2019 roku. Wystawę można oglądać do 15 listopada 2020 roku w Bibliotece Głównej w CEM. Więcej:  https://biblioteka-piaseczno.pl/gapiszon-w-piasecznie-wystawa-ilustracji-bohdana-butenki/

Zjazd odbył się w reżimie sanitarnym z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa.

Organizatorami Mazowieckiego BiblioLABu są Stowarzyszenie LABiB, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

BiblioLAB jest dofinansowany ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.