ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Biblioteka Dokk 1 – jobshadowing w Danii

Data publikacji: 17/03/2025

W ramach akredytacji programu Erasmus+ , którą realizuje Biblioteka Publiczna w Piasecznie, bibliotekarze i kadra zarządzająca wzięli udział w jobshadowing w dniach 17 -21 lutego 2025 r.

Jobshadowing w Danii to była wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się pracy w jednej z najbardziej innowacyjnych bibliotek publicznych na świecie – Dokk1 w Aarhus. Celem wizyty było nie tylko poznanie codziennego funkcjonowania tego miejsca i filii biblioteki, ale także zrozumienie, jak wdrażane są nowoczesne technologie i jak Dokk1 łączy funkcje biblioteki, centrum kulturalnego i technologicznego. Biblioteka Dokk1 to wspaniałe miejsce do tego by podnosić kwalifikacje i kompetencje naszej kadry, a także do zwiększenia międzynarodowej współpracy.

W jobshadowingu wzięli udział: wicedyrektor Sylwia Chojnacka-Tuzimek, dyrektor Łukasz Krzysztof Załęski, bibliotekarze z biblioteki głównej (z Wypożyczalni dla dorosłych): Edyta Dryja, Magdalena Mielczarek, Aldona Lazar, Grzegorz Gębka i bibliotekarz – edukator (z działu Multicentrum) – Joanna Miter.

Każdy  z uczestników miał określone zadania i tematy, które stanowiły obszar jego zainteresowań podczas jobshadowingu. Moc doświadczeń, inspiracji i pomysłów przywieźliśmy jako niekwestionowane skarby, które teraz wykorzystamy, by wzbogacić naszą pracę i rozwijać ofertę dla użytkowników piaseczyńskiej biblioteki. Zdobytą wiedzę i nowe pomysły wprowadzimy do codziennych działań, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszej społeczności i inspirować do twórczego rozwoju.

Biblioteki duńskie są niesamowicie atrakcyjne dla swoich użytkowników. Ich największym atutem jest integracja nowoczesnych technologii z tradycyjnymi funkcjami, co sprawia, że stają się one przestrzenią dostosowaną do potrzeb współczesnych ludzi. Duńskie biblioteki wyróżniają się przede wszystkim:

  1. Dostępnością cyfrową – wiele bibliotek oferuje dostęp do e-booków, audiobooków oraz zasobów online, umożliwiając użytkownikom korzystanie z ich zbiorów z dowolnego miejsca. Dużo usług jest również dostępnych przez aplikacje mobilne, co ułatwia korzystanie z nich w codziennym życiu.

  2. Nowoczesną architekturą i przestrzenią – Biblioteki w Danii często łączą funkcję kulturalnego centrum z przestrzenią do pracy i relaksu – doskonałym tego przykładem jest Dokk1 w Aarhus. Nowoczesne budynki projektowane są z myślą o użytkownikach, oferując otwarte przestrzenie, strefy do pracy grupowej, a także przyjazne dla dzieci miejsca, gdzie maluchy mogą się bawić i uczyć.

  3. Funkcjonalnością – biblioteki pełnią rolę nie tylko miejsca wypożyczania książek, ale i przestrzeni do organizowania wydarzeń, spotkań czy warsztatów. Wiele z nich prowadzi kursy, oferuje przestrzeń do spotkań autorskich, a także jest miejscem dla lokalnych inicjatyw artystycznych i kulturalnych i społecznych.

  4. Zaangażowaniem w edukację – duńskie biblioteki stawiają na edukację przez całe życie, oferując kursy, szkolenia oraz programy dla dzieci i dorosłych. Użytkownicy mogą uczestniczyć w projektach mających na celu rozwój umiejętności cyfrowych, językowych czy artystycznych (np. IT Cafe, Repair cafe i szereg innych.

  5. Ekologicznością – Biblioteki w Danii są często zaprojektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ekologicznych materiałów budowlanych oraz dbałość o efektywność energetyczną to standardy, które charakteryzują nowoczesne biblioteki w tym kraju. Towarzyszy im także szereg działań proekologicznych, np. torby bumerangi, biblioteka nasionek, warsztaty w duchu zero waste.

  6. Społecznością i integracją – Biblioteki w Danii pełnią także ważną rolę społeczną, integrując różne grupy społeczne. Organizują wydarzenia promujące równość, różnorodność i integrację, co przyczynia się do tworzenia otwartego i inkluzywnego społeczeństwa (debaty społeczne, book talk, shared reading, koncerty, sztuki teatralne).

Wszystkie te cechy sprawiają, że biblioteki w Danii przyciągają wielu użytkowników, oferując im nie tylko książki, ale również szeroką gamę usług edukacyjnych, kulturalnych i społecznych.

 Podczas jobshadowingu skupialiśmy się na zadaniach i tematach, które były w kręgu naszych zainteresowań. Szukaliśmy nowych dróg by podnieść swoje kwalifikacje i zainspirować się, a potem wdrożyć działania, które są w zasięgu naszych możliwości z bibliotece. Choć nie możemy od razu wprowadzić wszystkich pomysłów, to te doświadczenia dały nam ogromną motywację do eksperymentowania i wdrażania inicjatywy, które, mam nadzieję, przyniosą korzyści zarówno naszym użytkownikom, jak i całej społeczności. Praca w bibliotece to ciągły proces nauki i rozwoju, a jobshadowing był dla nas świetnym impulsem do dalszych działań.

Nie sposób podzielić się całą wiedzą i inspiracjami które zdobyliśmy, ale będziemy to robić w trakcie spotkań upowszechniających, które zorganizujemy w najbliższym czasie.
 
...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl