W ubiegłym tygodniu, w dniach 8-15 maja 2025 roku, zorganizowaliśmy wiele działań w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Z okazji tej wyjątkowej akcji nasi czytelnicy mogli uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach!
Oddział dla dorosłych Biblioteki Głównej przygotował serię inspirujących wydarzeń w ramach realizacji zadania z projektu Edukacja Kulturalna 2025 „Kultura w akcji”. Wśród nich znalazł się m.in. wykład „Zbrodnia i śmierć z miłości” (8 maja) oraz spotkanie Klubu Kobiety Kobietom, które tym razem dyskutowały o „Kociołku wiedźmy” (13 maja). Wzruszające historie, kryminalne opowieści o warszawskich zbrodniach wojennych, a także spotkanie autorskie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi wzbogaciły ofertę tygodnia.
W Oddziale dla dzieci i młodzieży nasi najmłodsi czytelnicy mogli uczestniczyć w teatrzyku Kamishibai, twórczych opowieściach o pszczołach oraz interaktywnych lekcjach o Hogwarcie czy historii książki. Czytanie na dywanie w języku angielskim oraz książkowe frykasy były świetną okazją do rozwijania pasji czytelniczych. Multicentrum przygotowało m.in. konkurs LEGO „Build the change” oraz tematyczne seanse filmowe. Uwagę przyciągnęła też „Pchła szachrajka” – spektakl teatru Peronówka oraz spotkanie z Marcinem Koziołem o historii komputerów. Z kolei Lab Regionalny była miejscem poetyckich dyżurów Klubu Poszukiwaczy Słowa.
Nie zabrakło również atrakcji w naszych filiach bibliotecznych! Zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne, poetyckie, escape roomy, turnieje i quizy. W Złotokłosie dzieci budowały razem bibliotekę z klocków LEGO, a w Głoskowie odbyła się zabawa „Dlaczego lubisz przebywać w bibliotece”. W Józefosławiu i Julianowie odbyły się warsztaty tworzenia Róż dla Cecylii oraz warsztaty poetyckie z poetką Agnieszką Gołąb. W Zalesiu Górnym zorganizowano „Zaszyfrowaną Bibliotekę”, a w Bogatkach rodziny brały udział w spotkaniach „Czytam od malucha”. W filii przy Kościuszki 49 dzieci brały udział w zabawie polecania książek oraz tworzyły własne zakładki do książek techniką decoupage.
Niezapomnianym wydarzeniem było spotkanie autorskie z Normanem Daviesem, które odbyło się 14 maja i zgromadziło licznych miłośników historii. Na spotkanie przybyło ponad 400 gości! Humor, wiedza oraz wartościowa rozmowa z profesorem Daviesem złożyły się na fantastyczne zwieńczenie tygodnia.
Tydzień Bibliotek pokazał, że biblioteka to nie tylko miejsce wypożyczania książek, ale także przestrzeń spotkań, rozwoju, zabawy i kultury. Hasło „Biblioteka. Lubię tu być” zostało zrealizowane w stu procentach!
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.