Czerwcowe spotkanie bibliotekarzy z powiatu piaseczyńskiego

Data publikacji: 01/07/2020

Ostatniego dnia czerwca odbyło się spotkanie Bibliotekarzy z terenu Powiatu Piaseczyńskiego. W czasie spotkania, zorganizowanego w Bibliotece Głównej w Piasecznie przez Renatę Zagożdżon, instruktora ds. merytorycznych i współpracy z bibliotekami gminnymi,  omówiono bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania bibliotek w czasie pandemii (sytuacja finansowa, stan czytelnictwa). Pojawił się również temat szkoleń dla bibliotekarzy z powiatu Piaseczyńskiego oraz wsparcia merytorycznego, a także planowanego wspólnego powiatowego konkursu fotograficznego.

Ostatnim punktem spotkania było szkolenie dotyczące wykorzystania robotów typu Photon w działaniach animacyjno-edukacyjnych, o których opowiadał Przemysław Kowalski, koordynator Multicentrum. Uczestnicy poznali budowę, a także przetestowali w praktyce jego funkcje, począwszy od zmiany koloru czułków i oczu, a na zaawansowanych czujnikach skończywszy. Podczas spotkania zostały omówione dwie aplikacje do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą: Photon Robot i Photon Coding.

Dzięki Photon Robot poznajemy historię Photona i pomagamy mu odzyskać pamięć, ucząc się przy tym podstaw programowania. Ponadto liczne zagadki logiczne, które musimy rozwiązać, uatrakcyjniają zabawę z robotem. Photon Coding to druga aplikacja dedykowana dla tych robotów, którą poznali bibliotekarze z powiatu piaseczyńskiego. Jest to rozbudowany program umożliwiający najmłodszym stawianie pierwszych kroków w świecie nowych technologii i programowania. Każda z obecnych Bibliotek otrzymała po dwa egzemplarze robota Photon oraz dwa tablety. Placówki te będą mogły prowadzić zajęcia z programowania i więcej osób pozna te sympatyczne „stworki”.