Czytelniczy Challenge w marcu – WYNIKI

Data publikacji: 26/03/2021

Czytelniczy Challenge na recenzję książki w marcu zwyciężyła pani Urszula Markowska swoją recenzją książki brytyjskiego pisarza Daniela Tammeta pt. „Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie”. Gratulujemy!

Zwycięska recenzja:

Książka odmienna niż większość pozostałych traktujących o liczbach, jednak jej szczególny charakter trzeba znaleźć między wierszami, w zakamarkach znaczeń, w dalekim echu samotności i odmienności, w przemycanym w tekście szczególnym spojrzeniu na matematykę, bo autor z dużym dystansem do własnych uzdolnień (ponadprzeciętna pamięć to określenie niewystarczające w jego przypadku) i cech (synesteta i autystyczny sawant), opisuje mariaż liczb z człowiekiem – bardziej od strony przyczyny, niż znacznie częściej zauważanego skutku. Czytając dwadzieścia pięć esejów odkrywamy, że liczby są wszędzie: w wierszu Szymborskiej, w ważnych życiowych decyzjach, w muzyce, malarstwie i filozofii starożytnych mistyków, bo matematyka, również wtedy gdy nie jesteśmy tego świadomi, kształtuje nasze życie, a „liczby, jeżeli je dobrze zrozumieć, czynią nas lepszymi ludźmi”. Na ogół nie patrzymy na świat w tak specyficzny sposób, jednak mamy tę książkę właśnie po to, by chociaż na trochę „zanurzyć się w liczbach” i przychylniej pomyśleć o matematyce – nawet, jeżeli wcześniej liczby kojarzyły nam się głównie z numerem telefonu czy stanem konta w banku, bo niekoniecznie były naszym najlepszym i najwierniejszym przyjacielem od czasów dzieciństwa, jak było w przypadku Daniela Tammeta.

Spełnia wszystkie wymogi formalne regulaminu (limit zdań: 3-5).

Zapraszamy do udziału w naszym Czytelniczym Challenge w kwietniu! Czekamy na recenzje książek izraelskich! Szczegóły w linku.