ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

“Drobny szczegół” w DKK

Data publikacji: 22/05/2024

We wtorek 21 maja w czytelni Biblioteki Głównej miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem dotykające niezwykle angażującej literatury.

Kiedy jest się daleko od ostrzeliwanego miejsca, odgłos wybuchu bardzo się różni od słyszanego z bliska. Nie jest to przeraźliwy huk, nie budzi strachu, jest głęboki i ciężki, jakby ktoś uderzał powoli w ogromny bęben. ” tak  Adania Shibli w książce ” Drobny szczegół ”  delikatnie nakierowuje  czytelnika na ciągle aktualne problemy diaspory Palestyńskiej.

Klubowiczki były zgodne, że subtelnie wplecione metafory w opowiadaną historię czy też  użyta  symbolika służy  zwróceniu uwagi czytelnika  na przekraczanie granic, szukaniu rozwiązań, tam gdzie wydaje się to całkowicie niemożliwe, a regularne, powolne uderzenia w ogromny bęben, natarczywie przypominają o wielkości problemu.
Zwróciły uwagę na motyw podróży, którą człowiek musi odbyć, nawet gdy wszystko wskazuje na to, żeby się zatrzymać lub zawrócić.
Książka uruchomiła bogatą dyskusję, na temat  konfliktu izraelsko-palestyńskiego, Panie ciekawie opowiadały o swoich  doświadczeniach ze spotkań i podróży w ten region świata. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że historię piszą zawsze mocniejsi, a o pokonanych nikt nie pamięta. Jedna z klubowiczek celnie podsumowała  książkę psychologicznym określeniem tzw. dysonansem poznawczym, tym rodzajem napięcia psychicznego, które się pojawia gdy poszczególne elementy  są niezgodne, dokładnie jak w książce “Drobny Szczegół”.
 
 
...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl