ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Empatyczne Kręgi Kobiet w Piasecznie – komunikacja wspierająca porozumienie

Data publikacji: 26/08/2024

Komunikacja wspierająca porozumienie

Spotykamy się w sali kinowej (I piętro, wejście po schodach po lewej :)) w Bibliotece  Publicznej CEM przy ul. J. Pawła II 55 w Piasecznie.

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ INFORMACJE O KRĘGACH W PIASECZNIE, OGÓLNE INFORMACJE O KRĘGACH KOBIET ORAZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY I INFORMACJI ZWROTNEJ (KIEDY ZAINTERESOWAŁO CIĘ NASZE WYDARZENIE I JEST COŚ, CO JEDNAK CIĘ WSTRZYMUJE PRZED ZAPISEM!)

                                                                                                ***

Korzystając z empatii oraz rezonansu empatycznego będziemy operować słowem i ciszą, by towarzyszyć Sobie z życzliwością. Z wielką radością, nadzieją i troską zapraszamy do odważania się, do nauki i praktykowania od-samotniania  i BYCIA ze Sobą w poufnej i intymnej przestrzeni Kobiet!

Spotkania będą w grupie do 15-tu kobiet, w każdą drugą (nie co drugą!) środę miesiąca o godz. 17.30-20.00, w Piasecznie w sali kinowej (I piętro) Biblioteki Publicznej przy ul. Jana Pawła II 55 wg  planu:

  • 17.30-18.00 zacznijmy od wyciszenia, łagodnej adaptacji, czyli chwili na rozbieg, oswojenie/aklimatyzację, (możesz znaleźć i dostosować sobie miejsce, przynieść swoje pomagacze czy drobne dekoracje),  zapoznanie i króciutką integrację z zasadami oraz ze Sobą, współuczestniczkami przez różne empatyczne i rezonansowe praktyki, np medytacje

  • 18.00-19.30 krąg właściwy

  • 19.30-20.00 zakończenie, czyli krótka zbierająca rundka w tym np. dzielenie się wrażeniami z formy i przebiegu spotkania (świętowanie, opłakiwanie, nauka)

  • WAŻNE: Krąg nie jest terapią, choć może mieć działanie uzdrawiające. Pamiętaj, jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, najpierw o to zadbaj. 
  • Jeśli  okaże się, że nie możesz przyjść, to daj nam znać  tel. 535 999 896. Zwolnisz miejsce dla innej kobiety.

O kręgach

Krąg jest najstarszym znanym ludzkości pomysłem na spotkanie, takim, na którym chcemy być ze sobą w równości i poczuciu bezpieczeństwa. Krąg jest czymś najbardziej naturalnym. Nie trzeba się go uczyć. Każdy już to umie!

W kręgu możemy doświadczyć wymiany, wspólnoty i poczucia połączenia oraz przyjęcia tego, jakie jesteśmy bez oceniania. Krąg to wyrażanie siebie oraz słuchanie siebie i innych. Krąg zaprasza do otwartości i uczciwości,  odważnego wyrażania swojej prawdy, często złożonej prawdy i wysłyszenia innych prawd!

Może okazać się, że nie będzie nam łatwo być w otwartości i zaufaniu w obecności nieznanych sobie kobiet. Często doświadczamy przecież spotkań, na których, żeby się chronić, pokazujemy tylko wybrany kawałek Siebie. Krąg przyjmuje nas nawet wtedy, gdy jesteśmy zamknięte, wycofane, schowane w sobie. Krąg przyjmuje wszystkich, którzy go tworzą takimi, jacy są na dany moment. Nie trzeba być „jakimś”. Nic nie trzeba. Krąg szanuje miejsce, w którym akurat jesteśmy.

Krąg to zwyczajność, prostota, łatwość, lekkość, autentyczność, odprężenie, odwaga i prawda. To są jakości, które zapraszamy do kręgu. Jeśli Twoje serce tęskni za takimi jakościami, mimo, że mogą one wydawać się trudne do zastosowania w praktyce, to zapraszamy, żeby doświadczyć kręgu i sprawdzić czy to coś dla Ciebie.

W praktyce rzeczywiście tworzymy krąg – siadamy wokół palącej się świecy ustawionej często na okrągłym obrusie. Podkreśla to nasz jednakowy, równy status i tworzy ciepły, uroczysty klimat. Siadamy i mówimy oraz słuchamy wyłącznie z własnego „serca”. Umawiamy się, że głos ma tylko ta osoba (to jest wyłącznie Jej czas), która trzyma w ręku wyznaczony przedmiot, najczęściej jest to kamień. Porządkuje to rytm wypowiedzi i pomaga zwięźle wyrażać Samą Siebie. Robimy zazwyczaj trzy rundy – otwierającą, pogłębiającą i zamykającą.

O czym będziemy mówić?

Kręgi kobiet zwykle nie mają ustalonego z góry tematu. Tematem kręgu jest to, co żywe dla kobiet, które zebrały się w danym kręgu. Do wypowiedzi zaprasza pytanie, np: co u Ciebie dzisiaj? Jak się teraz masz? Co teraz jest dla Ciebie żywe, obecne, co zajmuje całą Twoją życiową przestrzeń, odbiera pełny lekki oddech? Co jest ważne, poruszające?  Jak przeżywasz Swoje życie… życie wewnętrzne (w Tobie)? co się u Ciebie dzieje? Co  chcesz powiedzieć Światu? Co chcesz powiedzieć Sobie?

Zwykle jest tak, że temat kręgu formułuje się sam po jego zakończeniu – najczęściej pojawiają się dwa-trzy główne wątki.. 

Spotkania w kręgu opierają sią na empatii i rezonansie empatycznym, dlatego w tym miejscu opisujemy czym to jest dla Nas, a jeśli ta informacja jest nie wystarczająca, to poniżej umieściliśmy szczegółowe zasady.

O empatii

Empatia, to po prostu pewien rodzaj zrozumienia. Jednak nie jest to zrozumienie intelektualne, kiedy pojmujemy, co druga osoba do nas mówi. Empatia, to coś głębszego, cenniejszego. Możemy ją nazwać rozumieniem serca, kiedy widzimy piękno w drugim człowieku.

Po pierwsze, empatia wymaga pełnej obecności: skupienia się na tym, czym żyje w danej chwili druga osoba, na jej uczuciach i potrzebach. 

Po drugie, wymaga upewnienia się, czy dobrze rozpoznajemy te uczucia i potrzeby. Obie te rzeczy możemy zrobić w milczeniu… (M. Rosenberg/NVC)

~ dla Siebie, to dbanie o Siebie, otwieranie się na kontakt i kreatywność, zarówno w opłakiwaniu i świętowaniu

Potrzeby to świetlistość, promienna energia. Chcę odczuwać i żyć tą energią moich potrzeb. To jest to, czego wszyscy pragniemy… Potrzeby są bramą do ducha. (Robert Gonzales)

O rezonansie empatycznym

to czucie, że inna osoba w pełni nas rozumie i patrzy na nas z emocjonalnym ciepłem i szczerością. To wiedza, że nasze uczucia i pragnienia są dla niej w pełni zrozumiałe… Gdy mowa o rezonowaniu, osoba, która odbiera, może powiedzieć: “Tak, jesteś ze mną. Rozumiesz mnie”. Może to być powiedziane wprost, ale może też być wyrażone przez  westchnienie i fizyczne odprężenie…Rezonowania doświadczają dwie osoby… Osoba odbierająca musi sama stwierdzić, czy czuje rezonowanie.(S. Peyton/RH)

Wspólnie dbajmy o podstawowe zasady:

zasada poufności – wszystko, co zostało wyrażone w kręgu, zostaje w kręgu – zatrzymujmy dla Siebie to, czym dzielą się inne osoby.     

 zasada równości – każdy uczestnik może zarówno mówić, jak i milczeć; starajmy się dbać, by czasu do wyrażenia siebie starczyło dla wszystkich, dając Sobie to samo prawo, zwracajmy się po imieniu

cisza jest OK i  emocje są OK- emocje są moralnie neutralne – żadne nie są ani dobre, ani złe; możemy je wszystkie przeżywać i wyrażać, oczywiście tak, że nie narusza to bezpiecznej przestrzeni osobistej innych osób

Łzy: „łzy są święte; są perłami naszej duszy/serca; -to kiedyś niewypowiedziane słowa”, nie musisz z nimi nic robić, Sama decyduj czy/kiedy/jak chcesz je otrzeć! 

nie trzeba ŁADNIE mówić!  Niech się wymkną szczere słowa! Słowa, która pojawią się właśnie w tym momencie, kiedy przyniesie je wraz z oddechem, chwilą zatrzymania, milczenia, „gadający przedmiot”

głos jest Tej Osoby (to jest wyłącznie Jej czas), do której „przychodzi”- trzyma w ręku wyznaczony przedmiot (nie zabieramy głosu) i mówmy w kierunku centrum kręgu, z głębi serca, do Swojego Serca; zachęcamy też, aby wyrażać swoje intencje

wypowiadajmy się pozytywnym językiem osobistym – jedynie w Swoim imieniu i o Swoich doświadczeniach (nie uogólniajmy, nie oceniajmy, nie krytykujmy, nie pocieszajmy). Nawet o Sobie starajmy się mówić w faktach, obserwacjach sytuacji, ze szczególną uwagą na Swoich uczuciach i potrzebach. A rad i wsparcia udzielajmy jedynie na wyraźną prośbę osoby zainteresowanej w swoim czasie na wypowiedź lub po Kręgu.

słuchajmy Siebie nawzajem z uważnością i życzliwością oraz uwzględnieniem osobistej, złożonej i różnorodnej prawdy każdej Uczestniczki, nie dopytujmy i nie przerywajmy Sobie- tzn czekajmy na czas Swojego głosu. Tak, to jest bardzo trudne, zwłaszcza na początkowym etapie! Proponujemy zapisywać w czasie kręgu swoje automatyczne myśli

dawajmy empatię w milczeniu i rezonans empatyczny, uważną obecność w kontakcie z uczuciami i potrzebami mówiącej Kobiety

dbajmy o Siebie – aby nasz wkład (wydatek energetyczny) nie był większy niż mamy zasoby i  jeśli potrzebujemy jakiegoś rodzaju wsparcia, prośmy o nie otwarcie

Wiedząc, że mamy wiele automatycznych reakcji zapisanych w naszym ciele, układzie nerwowym i mózgu, jako trzymające będziemy starały się z uważnością i życzliwością przypominać o tych ww. zasadach w czasie kręgu i towarzyszyć oraz nakierowywać na dawanie Sobie empatii i mówieniu o Sobie i także Was o to prosimy oraz o akceptację na wszelkie niedoskonałości.

Jeśli, któraś z zasad wzbudza Twój opór daj nam znać i zaproponuj jej zmianę.

 

Jeśli masz pytania, poniżej znajdziesz kontakty do nas.

  • Kasia Romaniuk – mieszkam w Piasecznie, jestem mamą trójki już nie-dzieci, w tym osoby w spektrum autyzmu i ADHD i od 2022 r. prowadzę w grupę wsparcia dla takich rodziców, mediatorką, pasjonatką NVC i empatycznego rezonowania (Resonant Healing) oraz neurobiologii,  facylitatorką spotkań np kręgów: dialogowych, naprawczych, trenerką  szczerej i empatycznej komunikacji, na ścieżce do certyfikacji CNVC w społeczności. Otwartą na inne podejścia służące życiu i szukam  współ-…  Jestem organizatorką tej inicjatywy   metta.kasia.romaniuk@gmail.com
  • Magdalena Chmielewska – jestem psycholożką, współautorką dziennikarskiej książki “Alchemia snu. Od cierpienia do spełnienia”, mediatorką, prowadzę kręgi kobiet, zajmuje mnie temat duchowości, medytacji oraz komunikacji w duchu NVC. Lubię zadawać sobie pytanie “Czy czuję się żywa?”. Gotuję dla swojej rodziny, słucham snów, ćwiczę jogę, utulam swój nerw błędny, kompostuję odpadki, maluję mandale i uprawiam kiełki. magda_chmiel@wp.pl
  • Agnieszka Kostrzewa – jestem pasjonatką różnych aktywności rozwojowych, w tym kręgów. Kręgi nauczyły mnie kontaktu ze sobą, relacji z innymi na poziomie serca, dały perspektywę, która pozwala na akceptację – siebie, innych, życia… takimi jacy jesteśmy. Dzięki Kręgom zaczęłam szanować i kochać siebie, nauczyłam się słuchać siebie, akceptować swoje uczucia i potrzeby. Przez ostatnie lata dokonała się we mnie istotna transformacja. Dla mnie bycie z kobietami w przestrzeni serca i wzajemnej akceptacji jest kojące i leczące. Jeśli czujesz podobnie to siądźmy razem, zapraszam Cię. Agak125@gmail.com 

 

FORMULARZ INFORMACJI ZWROTNEJ 

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl