Oddział dla dzieci i młodzieży serdecznie zaprasza na Feriotekę.
W trakcie dwóch tygodni ferii przewidujemy następujące spotkania:
Każde spotkanie odbywa się w formie online o godzinie 11:00. Koszt warsztatów 5 zł.
W przypadku zajęć Pakietowych, telefonicznie umawiamy się na odbiór pakietów. Liczba pakietów ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Aby wziąć udział w warsztatach należy zapoznać się z Regulaminem Zajęć , a następnie umówić się telefonicznie na odbiór pakietu w przypadku zajęć Pakietowych i wypełnić Kartę zgłoszenia.
I tydzień:
4 stycznia – Teatrzykowo – bajkowe spotkanie z teatrzykiem kamishibai
Pierwszy tydzień Ferioteki rozpoczynamy baśnią Hansa Christiana Andersena pt.: „Słowik”. Na uczestników czeka również kreatywne zadanie, pobudzające wyobraźnie do działania.
5 stycznia – Scrapbooking dla każdego – zimowa kartka pop-up book
Lubicie zimę? Jeśli tak, to macie wyjątkową okazję stworzyć przestrzenną kartkę z zimowymi akcentami, która może być świetną dekoracją Waszego pokoju.
7 stycznia – Teatrzykowo – bajkowe spotkanie z teatrzykiem kamishibai
Tym razem przedstawimy baśń Braci Grimm „Pani Zamieć”, dodatkowo wykonamy pracę plastyczną w tematyce omówionej baśni.
II tydzień:
11 stycznia – Spotkanie z łowcą tajemnic
Każdy chciał być archeologiem, wyruszać w dalekie podróże, poznawać sekrety i odkrywać to co nieznane. Pragnienie to stało się przyczyną sukcesu wielu gier komputerowych, filmów i powieści. Nie sposób po pewnym czasie jednak nie zadać sobie pytania: czy praca archeologa ma dużo wspólnego z przygodami bohaterów filmów i gier? Czym na co dzień zajmują się dzisiejsi archeolodzy? Czy z samolotu, drona i latawca lepiej widać przeszłość? Jakie źródła pozostają po naszych przodkach, co zostało zapomniane, a co towarzyszy nam do dziś. W ciągu godziny dzięki zastosowaniu ciekawych rekwizytów z przeszłości prześledzimy kilka tysięcy lat ludzkiej historii i sprawdzimy, jakie zostawiamy po sobie ślady. Spotkanie z Łowcą Tajemnic to warsztaty prezentujące metody pracy archeologów i historyków. Dowiemy się skąd archeolodzy wiedzą co jest młodsze a co starsze i jak na podstawie połamanych fragmentów ceramiki, kości oraz koloru ziemi z której je pozyskaliśmy możemy odtworzyć obraz życia naszych przodków przed setkami a nawet tysiącami lat.
12 stycznia – Mitologia
Po co nam mitologia? Co to znaczy, że mityczni herosi i ich postawy są ponadczasowe? Gdzie można dziś spotkać Herkulesa, Cyklopa, Hydrę, Cerbera i inne potwory? Czemu groźne wirusy komputerowe nazywane są Trojanami? Co ma wspólnego bóg Wulkan z oponami samochodowymi a Apollo z lotami w kosmos? Jak radzi sobie Ikar na muzycznej scenie rockowej i w co ubrani byli zawodnicy na starożytnych olimpiadach? Czemu mama mówi nam, że utrzymanie domu w idealnej czystości z dwójką dzieci i psem to syzyfowa praca? Jaką moc mają w grach komputerowych Minotaur i Meduza i czemu król Midas jest ciągle głodny? Na te i podobne pytania będziemy szukali odpowiedzi w trakcie zajęć poświęconych recepcji mitów antycznych we współczesnej kulturze masowej. Nie zabraknie również informacji o innych osiągnięciach cywilizacyjnych Greków i Rzymian towarzyszących nam na co dzień oraz wielu kopi zabytków z epoki służących do pozyskania informacji na temat tych odległych lecz ciągle fascynujących nas czasów.
13 stycznia – Filcowe figurki – filcowanie na sucho
14 stycznia – Quilling – zawijana kartka
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.