Ferioteka w Oddziale dla dzieci i młodzieży

Data publikacji: 21/12/2020

Oddział dla dzieci i młodzieży serdecznie zaprasza na Feriotekę.

W trakcie dwóch tygodni ferii przewidujemy następujące spotkania:

1. Pakietowe – Scrapbooking dla każdego (5 stycznia, wtorek)
  2. Pakietowe – Filcowe figurki – filcowanie na sucho (13 stycznia, środa)
  3. Pakietowe – Quilling – zawijana kartka (14 stycznia, czwartek)
  4. Ogólne – Teatrzykowo – bajkowe spotkanie z teatrzykiem kamishibai (4 stycznia, poniedziałek)
  5. Ogólne – Teatrzykowo – bajkowe spotkanie z teatrzykiem kamishibai (7 stycznia, czwartek)
  6. Ogólne –  Spotkanie z łowcą tajemnic (11 stycznia, poniedziałek)
  7. Ogólne – Mitologia (12 stycznia, wtorek)

Każde spotkanie odbywa się w formie online o godzinie 11:00. Koszt warsztatów 5 zł.

W przypadku zajęć Pakietowych, telefonicznie umawiamy się na odbiór pakietów. Liczba pakietów ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Aby wziąć udział w warsztatach należy zapoznać się z Regulaminem Zajęć , a następnie umówić się telefonicznie na odbiór pakietu w przypadku zajęć Pakietowych i wypełnić Kartę zgłoszenia

I tydzień:

4 stycznia –  Teatrzykowo – bajkowe spotkanie z teatrzykiem kamishibai

Pierwszy tydzień Ferioteki rozpoczynamy baśnią Hansa Christiana Andersena pt.: „Słowik”. Na uczestników czeka również kreatywne zadanie, pobudzające wyobraźnie do działania.

5 stycznia –  Scrapbooking dla każdego – zimowa kartka pop-up book

Lubicie zimę? Jeśli tak, to macie wyjątkową okazję stworzyć przestrzenną kartkę z zimowymi akcentami, która może być świetną dekoracją Waszego pokoju.

7 stycznia  –  Teatrzykowo – bajkowe spotkanie z teatrzykiem kamishibai

Tym razem przedstawimy baśń Braci Grimm „Pani Zamieć”, dodatkowo wykonamy pracę plastyczną w tematyce omówionej baśni.

II tydzień:

11 stycznia – Spotkanie z łowcą tajemnic

Każdy chciał być archeologiem, wyruszać w dalekie podróże, poznawać sekrety i odkrywać to co nieznane. Pragnienie to stało się przyczyną sukcesu wielu gier komputerowych, filmów i powieści. Nie sposób po pewnym czasie jednak nie zadać sobie pytania: czy praca archeologa ma dużo wspólnego z przygodami bohaterów filmów i gier? Czym na co dzień zajmują się dzisiejsi archeolodzy? Czy z samolotu, drona i latawca lepiej widać przeszłość? Jakie źródła pozostają po naszych przodkach, co zostało zapomniane, a co towarzyszy nam do dziś. W ciągu godziny dzięki zastosowaniu ciekawych rekwizytów z przeszłości prześledzimy kilka tysięcy lat ludzkiej historii i sprawdzimy, jakie zostawiamy po sobie ślady. Spotkanie z Łowcą Tajemnic to warsztaty prezentujące metody pracy archeologów i historyków. Dowiemy się skąd archeolodzy wiedzą co jest młodsze a co starsze i jak na podstawie połamanych fragmentów ceramiki, kości oraz koloru ziemi z której je pozyskaliśmy możemy odtworzyć obraz życia naszych przodków przed setkami a nawet tysiącami lat.

12 stycznia – Mitologia

Po co nam mitologia? Co to znaczy, że mityczni herosi i ich postawy są ponadczasowe? Gdzie można dziś spotkać Herkulesa, Cyklopa,  Hydrę, Cerbera i inne potwory? Czemu groźne wirusy komputerowe nazywane są Trojanami? Co ma wspólnego bóg Wulkan z oponami samochodowymi a Apollo z lotami w kosmos? Jak radzi sobie Ikar na muzycznej scenie rockowej i w co ubrani  byli zawodnicy na starożytnych olimpiadach? Czemu mama mówi nam, że utrzymanie domu w idealnej czystości z dwójką dzieci i psem to syzyfowa praca? Jaką moc mają w grach komputerowych Minotaur i Meduza i czemu król Midas jest ciągle głodny? Na te i podobne pytania będziemy szukali odpowiedzi w trakcie zajęć poświęconych recepcji mitów antycznych we współczesnej  kulturze masowej. Nie zabraknie również informacji o innych osiągnięciach cywilizacyjnych Greków i Rzymian towarzyszących nam na co dzień oraz wielu kopi zabytków z epoki służących do pozyskania informacji na temat tych odległych lecz ciągle fascynujących nas czasów.

13 stycznia – Filcowe figurki – filcowanie na sucho

14 stycznia – Quilling – zawijana kartka