ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

FESTIWAL // Manula Kalicka

Data publikacji: 23/09/2020

Manula Kalicka – pisarka, dziennikarka, agentka literacka.

Miłośniczka dawnej muzyki, historii i ogrodów. Powsinoga i wędrowniczka, przemierzająca zarówno Polskę jak i świat.

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa, studiowała tez historię sztuki. Pracowała w bibliotece, prowadziła księgarnię, współprowadziła klub i księgarnię dla historyków sztuki. Do pisania jednak zabrała się późno, choć całe życie krążyła wokół książek, przede wszystkim jednak je czytając.

Debiut „Tata, one i ja” dostał nagrodę Złotego Pióra w konkursie Świata Książki i miesięcznika Elle. Aktualnie ma trzy wydania polskie, tłumaczenia na angielski i wietnamski. „Szczęście za progiem”, kolejna książka wyd. Prószyński, trzy wydania polskie, dwa miesiące na listach bestsellerów, tłumaczenie na angielski, książka się ukazała też na w Hawajach. „Wirtualne zauroczenie” – kolejny bestseller goszczący na topce empiku.

Powieść „Kochaj i tańcz” powstała na zlecenie dla TVN i wydawnictwa WAB – ósma najlepiej się sprzedająca książka roku wg. rankingu Rzeczpospolitej. Powstał na jej podstawie musical granych do dziś dnia różnych scenach muzycznych.

„Gdzie jest głowa Emily Kay” wyd. Nowy Świat, zbiór pitavali, czyli historii kryminalnych retro. Pojawiło się także wydanie amerykańskie.

Kryminał „Tutto Bene”, wyd. 2014 Prószyński, napisany wraz Z. Zawadzkim. W tym tandemie też powstał zbiór biografii malarzy pt. „Malarze polscy” wyd. Imbir. To takie pokłosie zamiłowań biograficzno-historycznych.

Manula Kalicka pisała przez kilka lat do tygodnika „Polityka” przede wszystkim teksty biograficzne, które są często tematami spotkań w UTW czy bibliotekach. Ich bohaterowie to ważne dla naszej historii czy kultury postaci: Traugutt, Chopin, Kraszewski, Kolberg, Matejko, Mickiewicz, Józef Piłsudski i wielu innych.

W 2008 ukazała się kolejna bardzo dobrze przyjęta powieść pt. „Rembrandt, wojna i dziewczyna z Kabaretu”. W roku 2018 premiera „Końca i Początku”– książki nawiązującej osobą głównej bohaterki do „Dziewczyny z Kabaretu” z akcją umiejscowioną w Warszawie schyłku wojny. 2018 rok to też kolejne wznowienie „Tata, One i ja” pod tytułem „ Wszystkie Kochanki naszego Taty”.

Trzecią częścią cyklu nawiązująca do „Dziewczyny z kabaretu” jest „Jej drugie życie” –powieść oparta na faktach, z akcją toczącą się na emigracji w Londynie, Lozannie i tuż powojennych Niemczech. Tu bohaterami głównymi są profesor Rosenblatt i hrabina Łęska.

Manula Kalicka obecnie pracuje nad ostatnią częścią cyklu związanego osobą Irenki Góreckiej, tytułowej dziewczyny z kabaretu, tym razem bohaterką będzie jedna z przyjaciółek Irenki, Zosia Nowak, a akcja toczy się na polskiej prowincji w roku 1946.

Pisarka urodziła się i mieszka w Zalesiu Dolnym, uroczej miejscowości będącej częścią Piaseczna. Czuje się członkiem społeczności i dużo czasu poświęca na pracę w lokalnych stowarzyszeniach i przedsięwzięciach.

Zalesie jest zdecydowanie jej miejscem na ziemi.

Strona internetowa: https://www.facebook.com/ManulaKalickaAutorka/

 

Festiwal organizowany jest w ramach projektu Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno, Ludzie, Książki” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie oraz Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia we współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Logo Biblioteki Publicznej w Piasecznie, Fundacji im. Józefa Wilkonia, Centrum Kultury w Piasecznie, Urzędu Gminy w Piasecznie, Powiatu Piaseczyńskiego, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury

Nagranie na licencji CC BY-SA 3.0 PL

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl