FESTIWAL // Warsztat graficzny Grażki Lange

Data publikacji: 02/10/2020

Grażka Lange – graficzka, ilustratorka, typograf.

Ukończyła z wyróżnieniem warszawską ASP w Pracowni Książki Janusza Stannego, uzyskując dyplom z aneksem malarskim w pracowni Teresy Pągowskiej i drugim aneksem w Pracowni Typografii Lecha Majewskiego i Macieja Buszewicza. Po dyplomie została asystentką w Pracowni Typografii ASP, a obecnie uczy w Pracowni Projektowania Książki prowadzonej przez Macieja Buszewicza.

Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją książkową. Opracowała graficznie ponad 70 książek, w tym kilkanaście indywidualnie. Współpracuje nie tylko z dużymi firmami wydawniczymi, lecz także z małymi prywatnymi oficynami. Laureatka wielu nagród w dziedzinie grafiki książkowej: International Board on Books for Young People IBBY Lipsk, IBBY Warszawa, nagrody i wyróżnienia w Konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku, otrzymała medal Gloria Artis.

Zaprojektowała wiele książek dla dzieci: M. Brykczyńskiego „Biały niedźwiedź. Czarna krowa” (Nasza Księgarnia 2004), „Brzechwa. Wiersze dla dzieci” (Wytwórnia 2010), J. Bielunasa „Słodkie abecadło” (Dwie Siostry 2012), autorską książkę „Świat jest dziwny” (Dwie Siostry 2007). Autorka fotografii do książki „Emów. Od świtu do świtu” (Dwie Siostry 2010). Spośród wielu opracowanych przez nią wydawnictw warto wymienić np. „Cyrk” (Dwie Siostry 2012) z cyrkowymi plakatami najlepszych polskich grafików. Na zamówienie hiszpańskiego wydawnictwa Media Vaca powstała książka „Warszawa” (Tako 2016) według jej koncepcji i z autorskimi fotografiami – jest to prezentacja miasta poprzez przedmioty, okruchy z życia mieszkańców.

Lange uczestniczyła w wielu międzynarodowych sympozjach, warsztatach i prezentacjach związanych ze sztuką książki. Ma dużą kolekcję polskich książek dla dzieci wydanych w latach 60. i 70., którą cieszy się w krótkich chwilach między wymyślaniem, projektowaniem i ilustrowaniem nowych książek.

Festiwal organizowany jest w ramach projektu Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno, Ludzie, Książki” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie oraz Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia we współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Nagranie na licencji CC BY-SA 3.0 PL