ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

FESTIWAL // Warsztat ilustratorski Józefa Wilkonia

Data publikacji: 30/09/2020

Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych, pisarz, edukator.

Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Współpracował m.in. z Naszą Księgarnią, Czytelnikiem, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą, wydawnictwem Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio).

Napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Wśród największych osiągnięć Józefa Wilkonia znajdują się ilustracje do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (1973, 2015). W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie „Księgi Dżungli” z jego ilustracjami. Napisana i zilustrowana przez niego książka „Psie Życie” została uznana przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona brązowym medalem w jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013. Najnowszym dziełem Józefa Wilkonia są ilustracje oraz projekt edytorski do powieści „Don Kichot” Miguela de Cervantesa w tłumaczeniu Anny Ludwiki i Zygmunta Czernych. Dwutomowe dzieło, pod Honorowym Patronatem Ambasadora Hiszpanii w Polsce, ukazało się nakładem Fundacji Chain z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci Miguela de Cervantesa (1547-1616).

Józef Wilkoń wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie wystawa „Arka Wilkonia” osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Inspiracją dla prac Wilkonia jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Tworzy „przestrzenne ilustracje” – zwierzęta z drewnianych bali i blachy, które upiększają miasto Piaseczno.

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974), Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005 roku, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2006). W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej.

W grudniu 2009 roku powstała fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia, zajmująca się ochroną i promocją dorobku artystycznego Józefa Wilkonia i ogólnych wartości związanych ze sztuką piękną, a w szczególności z ilustracją i sztuką edytorską.

 

Festiwal organizowany jest w ramach projektu Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno, Ludzie, Książki” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie oraz Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia we współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Nagranie na licencji CC BY-SA 3.0 PL

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl