FESTIWAL // Warsztat tworzenia papieru Ewy Latkowskiej

Data publikacji: 24/09/2020

Ewa Latkowska-Żychska – artystka, pedagog, profesor sztuk plastycznych Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie uzyskała dyplom w Pracowni Dywanu i Gobelinu prof. Antoniego Starczewskiego. W 1976 roku podjęła pracę w Pracowni Tkaniny Unikatowej na macierzystej uczelni – aktualnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 1997 roku założyła Pracownię Papieru, którą kieruje do dziś. Jest profesorem zwyczajnym od 2000 roku.

Ewa Latkowska-Żychska tworzy prace w zakresie papieru, tkaniny, sztuki książki, fotografii. Jest autorką licznych tekstów o sztuce oraz dwóch tomików wierszy: „Wiersze nienamalowane” (2004), „Zielone pojęcie” (2014).

Jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Savaria Muzeum – Węgry, Centrum Kultury Niderlandzkiej w Gent – Belgia, Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, Muzeum Etnograficznego we Lwowie, Biura Wystaw Artystycznych w Skierniewicach, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Sarajewie, Musashino Art. University Museum &Library Tokio, Muzeum Książki w Łodzi, Kolekcji Raymonda Bergera w Genewie oraz wielu kolekcjach prywatnych.

Latkowska brała udział w licznych wystawach międzynarodowych m.in.: 8. Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie (1977), gdzie zaprezentowała tryptyk „Łąka z kaczeńcami” o wyrazistej fakturze, Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1978, 1985, 1992, 1998, 2004). Uczestniczyła też w prestiżowych wystawach sztuki polskiej za granicą, m.in.: Polska Współczesna Tkanina Artystyczna w Meksyku (1988), Different Voices: New Art. From Poland w USA (1998-2000), Contemporary Polish Fiber Art w Izraelu (1991). Brała udział w sympozjach, wygłaszała prelekcje, prowadziła wykłady, zajęcia dydaktyczne m.in. w Ohio, Tel-Awivie, Meksyku czy Brazylii. W 1981 roku otrzymała medal ZPAP na II Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej.

Festiwal organizowany jest w ramach projektu Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno, Ludzie, Książki” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie oraz Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia we współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Nagranie na licencji CC BY-SA 3.0 PL