ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

FESTIWAL // Warsztat wydawcy Marty Lipczyńskiej-Gil

Data publikacji: 03/10/2020

Marta Lipczyńska-Gil

wydawca książek, redaktor magazynu „RYMS”, mama Franciszka, Juliusza i Mai.  

Absolwentka filologii polskiej na UMK w Toruniu. W 2003 roku założyła wydawnictwo Hokus-Pokus, które prowadzi do dziś. Głównym celem było wydawanie książek ilustrowanych przez artystów. Pierwsza książka dla dzieci to zbiór opowiadań „Julek i Julka” Annie M.G. Schmidt, holenderskiej pisarki dla dzieci, laureatki nagrody im. Andersena. Proste opowiadania z czarno-białymi ilustracjami pisarki urzekły Martę Lipczyńską-Gil. Serię „Julek i Julka” wydawała przez 10 lat. Kolejne tytuły to: „O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę” autorstwa Wolfa Erlbrucha i Wernera Holzwartha – opowieść o tym, jak załatwiają się zwierzęta – oraz „Gęś, śmierć i tulipan” Wolfa Erlbrucha, dzięki której można oswoić lęk przed śmiercią i rozmawiać z dzieckiem na temat przemijania.

Wydawnictwo promuje ambitne książki dla dzieci i młodzieży, czasem trudne, wzbudzające emocje, dla smakoszy. „Lato Adeli” wrocławskiej poetki i pisarki Agnieszki Wolny-Hamkało zostało Książką Roku 2019 w konkursie Polskiej Sekcji IBBY.

Od 2005 roku wydawnictwo współpracuje z Józefem Wilkoniem. Nakładem Hokus-Pokus ukazała się książka „Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw” Agnieszki Wolny-Hamkało z ilustracjami Wilkonia oraz książki z tekstem i ilustracjami artysty, takie jak: „Zbuntowany elektron”, „Wróble na kuble”, „Kici, kici, miau”, „Psie życie”. Do tej pory Marta Lipczyńska-Gil wydała blisko 50 tytułów, a wiele z tych książek było przełomowych, ważnych.

Obecnie wydaje magazyn „RYMS” – kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży oraz wortal pod tym samym tytułem. Pierwszy papierowy numer pisma miał swoją premierę podczas Międzynarodowych Targów Książki wiosną 2007 roku. Do dziś ukazało się 35 numerów papierowego „RYMSA”.

Wortal, czyli specjalistyczny portal o książkach dla dzieci i młodzieży, w obecnej szacie graficznej na pełnych obrotach działa od 2009 roku. Portal zawiera: wiadomości ze świata literackiego i wydawniczego, informacje o konkursach z nagrodami, recenzje książek oraz audiobooków, zapowiedzi premier książkowych, dobre teksty krytyczno-literackie i wywiady z pisarzami i ilustratorami, adresy internetowe księgarni, wydawnictw, galerii, portali, pokrewnych tematycznie czasopism. Dla magazynu „RYMS” piszą profesjonaliści, pasjonaci, fachowcy, pisarze, dziennikarze, literaturoznawcy, publicyści, psychologie, bibliotekarze i księgarze.

Za stworzenie i prowadzenie „RYMSA” otrzymała kilka nagród – Gwarancję Kultury 2011 przyznawaną przez TVP Kultura w kategorii „Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży”, nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa Polskiej Sekcji IBBY (2013) oraz Pegazika – nagrodę Targów Książki w Poznaniu (2016).

 

Festiwal organizowany jest w ramach projektu Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno, Ludzie, Książki” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie oraz Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia we współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

Logo Biblioteki Publicznej w Piasecznie, Fundacji im. Józefa Wilkonia, Centrum Kultury w Piasecznie, Urzędu Gminy w Piasecznie, Powiatu Piaseczyńskiego, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury

Nagranie na licencji CC BY-SA 3.0 PL

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl