ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? Książki do pobrania

Data publikacji: 30/03/2020

„Masz tę moc” – książka, która pomoże zrozumieć wirusa

Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło darmową książeczkę dla dzieci o koronawirusie. „Masz tę moc” powala dzieciom oswajać lęki. Może być przyczynkiem do rozmowy o zmianach, jakie ostatnio nastąpiły w naszym codziennym funkcjonowaniu. Książeczka jest do pobrania całkowicie za darmo w wersji pdf  – pobierz. Zawiera kilka informacji o koronawirusie, o chorobie, którą powoduje i o tym, jak możemy zapobiegać zarażeniu. Wydawnictwo zachęca do pobierania darmowej książeczki, korzystania z niej i udostępniania dalej. W projekt było zaangażowanych wiele osób całkowicie za darmo. Ilustracje wykonała Ewa Podleś. Przy tworzeniu tej książki uczestniczyli lekarze, psychologowie, weterynarze. To wartościowy i rzetelny materiał! Książeczka pomoże wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.

Ksiąka dla dzieci o koronawirusie

#COVIBOOK — czyli porozmawiajmy o emocjach

Książka „#COVIBOOK. Wspieranie i uspokajanie dzieci na całym świecie. W pobliżu” autorstwa kolumbijskiej psycholożki Manueli Molina-Cruz omawia pełen zakres emocji związanych z COVID-19. Autorka stworzyła tę krótką książkę oraz udostępnia ją bezpłatnie, aby wesprzeć emocjonalnie i uspokoić  dzieci na całym świecie, zmniejszając ich lęk przed chorobą.

#COVIBOOK dedykowana jest dla dzieci poniżej 7 lat i jest już dostępna w 25 językach! Pobierz książeczkę #COVIBOOK w formacie pdfKsiążka #covibook

Bajka terapeutyczna: „Jeżyk Bartek zostaje w domu”

Bajka autorstwa psycholożki i nauczycielki języka polskiego Marty Mytko opowiada o jeżyku, który z powodu wirusa musiał zostać w swojej norce. Autorka pisze przystępnym językiem, adekwatnym dla najmłodszych dzieci. Jasno objaśnia czym jest wirus, który uniemożliwił jezykowi pójście do leśnej szkoły, w jaki sposób się rozprzestrzenia oraz dlaczego podjęto decyzję o pozostaniu w norce.  Bajkę wraz z ćwiczeniami można pobrać tutaj.

 

Leśne skrzaty i wielka woda — bajka na czas pandemii

Małgorzata Grabiec, psycholog oraz trener empatycznej komunikacji napisała bajkę terapeutyczną dla dzieci. Jak sama pisze: „Bajka jest o izolacji, stracie, emocjach, a także o uważności i wdzięczności — dwóch czynnościach, które mi samej pomagały w trudnych sytuacjach”. Bajkę można pobrać w formacie PDF lub przeczytać na profilu FB RAZEM ROŚNIEMY — MAŁGORZATA GRABIEC.

Fragment bajki (#bajkaterapeutyczna #bajkawkoronie #bajkaopandemii):

“Daleko, daleko stąd, na skraju pięknego lasu, mieszkała rodzina leśnych skrzatów. Swój domek mieli w dziupli starego dębu, którego z jednej strony okalał szumiący, gęsty las, z drugiej otulała przestronna łąka. Skrzaty każdą noc spędzały w swojej dziupli, natomiast w ciągu dnia uwielbiały szaleć po okolicy. Kąpały się w górskim strumyku, robiły zawody z żabami o to, kto wyżej skacze, bawiły z wiewiórkami w chowanego, wylegiwały na łące pełnej słońca, zbierały pyłek kwiatowy, uciekając przed pszczołami, które też uwielbiają pyłek. Każdy ich dzień był pełen przygód. Aż do pewnego ranka. Tego dnia, gdy skrzaty wyjrzały rano ze swojej dziupli, nie zobaczyły łąki pełnej kwiatów i trawy… zobaczyły wodę. Wielką, stojącą wodę (…)”.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl