Józef Wilkoń i “Bajki o zwierzętach” Krasickiego

Data publikacji: 17/01/2022

W piątkowy wieczór, 14 stycznia 2022 mieliśmy okazję do spotkania i rozmowy z Józefem Wilkoniem oraz Bajkami Ignacego Kraszewskiego, do których ilustracje wykonał Mistrz Wilkoń. Pomysłodawcą spotkania i promocji książki była Blanka Wyszyńska-Walczak, prezes Fundacji ARKA im. Józefa Wilkonia. Spotkanie poprowadziła Anna Puszcz.

Bajki zostały wydane w 2021 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia „Miej Marzenia” oraz Oranżerii Kultury Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim. Wyboru utworów dokonała Anna Puszcz.

„Praca nad publikacją trwała blisko rok, na początku był wybór bajek, potem tworzenie ilustracji, prace redakcyjne w Pracowni Wydawniczej „Elset”, spotkanie z prof. Krystyną Stasiewicz – wybitną badaczką baroku i oświecenia, praca z grafikiem Piotrem Gilem, wyjazdy do pracowni Artysty w Zalesiu Dolnym – rozmowy, ustalenia, nagrywanie materiałów i nieustająca praca z tekstem” – tak w dużym skrócie pisze we wstępie do książki pani Anna Puszcz, dyrektor Oranżerii Kultury. Natomiast Mistrz Wilkoń podsumowuje: „Chciałbym, żeby była to jedna z moich najważniejszych książek – z każdej strony widzenia: od edytorskiej i od tego, co zrobię w swoich ilustracjach”.

Wszystkich chętnych zapraszamy do naszych bibliotek, w których Bajki Krasickiego z ilustracjami Józefa Wilkonia są już dostępne.

Spotkanie z Mistrzem można zobaczyć poniżej.

W Bibliotece Publicznej w Piasecznie do końca stycznia można oglądać wystawę ilustracji do książki w holu na parterze przy wejściu.

Wystawa Józefa Wilkonia Bajki o zwierzętach Krasickiego