ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Klub podróżnika po Polsce: Podlasie Mniej Znane – święte źródła, szeptuchy, cerkwie, Tatarzy i dzika przyroda

Data publikacji: 03/04/2023

Zapraszamy na spotkanie Klubu Podróżnika po Polsce, które odbędzie się w czwartek, 20 kwietnia 2023, o godzinie 17.30 w Czytelni Biblioteki Głównej.

Adrian Pogorzelski – podróżnik, przewodnik, archeolog i popularyzator archeologii opowie o najbardziej egzotycznym z regionów polski. Podlasie, „Podlasze” to od ponad tysiąca lat teren pogranicza ziem Rusi (nie mylić z Rosją)- Wielkiego Księstwa Litewskiego, Białorusi. Naszą wyprawę zaczniemy od dawnej kupieckiej faktorii nadbużańskiej, jaką jest Drohiczyn. Miasta kupców, miasto koronacyjne, miasto, które jest historyczną stolica woj. podlaskiego. Dalej przez świętą górę Grabarkę ruszymy pograniczem polsko – białoruskim dotykając piękna sztuki cerkiewnej, kultury i języka podlaskich Białorusinów, szeptuch niosących modlitwą oraz rytuałem pomoc tutejszym i przyjezdnym, którzy ciągną z całej polski. Dotkniemy też dramatu uchodźców próbujących przekroczyć “wielki mur”. Nie zabraknie opowieści o kuchni. Na „stole” pojawią się zaguby, hryczuny czy hałuszki. Przyjrzymy się bliżej tradycji polskich Tatarów. Na drodze z pewnością stanie Nam żubr! Zajrzymy też do ptasiego raju czyli nad brzegi Narwi i Biebrzą. 

Spotkanie organizowane jest przy współpracy z filią Piaseczno-Gołków Letnisko.

Zapraszam serdecznie.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl