Komiksowa kolorowanka: Powstańcze Piaseczno 1863 – 64

Data publikacji: 25/04/2023

W dniach 8 i 22 marca odbyły się warsztaty rysowania komiksów o tematyce związanej z Powstaniem Styczniowym. W warsztatach wzięło udział 12 uczestników w wieku od 10 lat.

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się od multimedialnej lekcji historycznej. Jej celem było wprowadzenie uczestników do zagadnień związanych z Powstaniem Styczniowym. Prowadząca lekcję, Pani Dorota Zając, opowiedziała dzieciom o ciekawych miejscach, wydarzeniach oraz bohaterach związanych z powstaniem na terenie Piaseczna i okolic. Podczas prezentacji uczestnicy mogli zobaczyć jakiej broni używano podczas działań powstańczych, jak wyglądały mundury oraz ubiór walczących.  W prezentacji wykorzystano archiwalne zdjęcia i ilustracje.

Następnie, prowadzący warsztaty ilustrator, autor komiksów, pan Hans Lijklema, zapoznał uczestników z zasadami tworzenia komiksów. Krok po kroku omawiał poszczególne elementy komiksu oraz zasady ich tworzenia.

Drugiego dnia warsztatów, pod okiem prowadzącego, każdy uczestnik stworzył własny rysunek komiksowy. Rysując uczestnicy korzystali ze specjalnych pisaków, papieru w formie pasków komiksowych oraz rysunkowych kursów tworzenia komiksów. Wszyscy otrzymali foldery o Powstaniu Styczniowym udostępnione przez Muzeum Historii Polski. Wybrane prace zostały zebrane w postaci publikacji powarsztatowej pt. „Powstańcze Piaseczno 1863-1864” i są dostępne do pobrania TUTAJ.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „Szlakiem Powstania Styczniowego na Ziemi Piaseczyńskiej” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864″.