ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Kongres Bibliotek. Spotkajmy się!

Data publikacji: 28/11/2022

XIII ogólnopolski Kongres bibliotek odbył się w środę 23 listopada 2022 r. w łączonej formule offline i online. W bezpłatnym wydarzeniu można było wziąć udział online na platformie Hopin, jak i stacjonarnie w naszej bibliotece w Piasecznie lub bibliotece w Gdyni. Organizatorami Kongresu są Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a partnerami wydarzenia są wspomniane biblioteki oraz Stowarzyszenie Labib.

Hasło tegorocznego kongresu brzmiało “Spotkajmy się!”. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi mogliśmy zastanowić się, czy biblioteka może być bezpieczną przestrzenią dla wspólnych działań i jaką rolę mogą w tym procesie odegrać bibliotekarki i bibliotekarze.

W ramach części stacjonarnej w Bibliotece Publicznej w Piasecznie gościliśmy 140 osób, w tym bibliotekarzy z powiatu piaseczyńskiego oraz z innych rejonów Polski.

Pracownicy biblioteki w punkcie rejestracji. Uczestnicy kongresu zbierają się do rozpoczęcia. Prowadząca Agnieszka Kozak rozpoczyna Kongres. Uczestnicy siedzą na sali widowiskowej. Od lewej Dyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie, Zastępca Dyrektora Biblioteki w Piasecznie oraz Burmistrz Piaseczna.

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości przez Joannę Lempart z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Jacka Królikowskiego z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Następnie głos zabrali Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz oraz zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej w Piasecznie Sylwia Chojnacka-Tuzimek. Prowadząca pytała gości o rozwiązania ekologiczne zarówno w gminie, jak i w bibliotece.

Kolejnym punktem programu była rozmowa „o klimacie w bibliotece”, którą poprowadziła Aga Kozak. Jej gośćmi byli dr Aleksandra Kardaś z Fundacji Edukacji Klimatycznej, Marta Wróblewska z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Damian Kruczkowski – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. W programie było także spotkanie z gościem specjalnym, którym był Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Uczestnicy Kongresu wzięli udział w networkingu przy kawie, poznając się na wzajem i wymieniając doświadczenia. Potem przyszedł czas na warsztaty w mniejszych grupach. W Piasecznie uczestnicy mogli wziąć udział w jednym z 4 kameralnych warsztatów:

  • Jak wprowadzać zrównoważone zmiany korzystając z zasobów lokalnej społeczności? – Justyna Turek i Henryk Stawicki z Change Pilots
  • Sztuka i ogród – jak rozpocząć kreatywne działania ogrodowe w bibliotece? – Aleksandra Andrzejewska (SAM Rozkwit) oraz Megi Malinowska (projektantka)
  • Literatura w akcji! – praktyczne pomysły na kreatywne warsztaty z książką – Katarzyna Domańska i Iga Fijałkowska z Wydawnictwa Dwie Siostry
  • (Z) kim jesteśmy? Podstawy tworzenia i doboru narzędzi badawczych dla bibliotek – Magdalena Ochał z Kolektywu Badawczego.

W Piasecznie odbyło się także ogłoszenie wyników konkursu im. Olgi Rok. Są nimi bibliotekarki: Renata Jaworek z Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 “Fantasmagoria” oraz Agata Perzyńska z Biblioteki Sopockiej. Spotkanie było też szansą do rozmowy na żywo z gośćmi Kongresu. Sesji otwarcia i zamknięcia Kongresu towarzyszyła możliwość zadawania pytań. 

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego podała na swojej stronie statystyki dotyczące całego Kongresu: 629 uczestniczek i uczestników, 140 rozdanych nagród, 9.3/10 średnia ocena wydarzenia, 70000+ zasięgu w social media.

Kongres to ważne dla bibliotek wydarzeni organizowane od 13 już lat, tym bardziej cieszymy się, ze mogliśmy współorganizować je w naszej bibliotece.

Grafika kongesu bibliotek

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl