Krótki kurs językowy – język hiszpański

Data publikacji: 13/10/2021

W tym miesiącu przyjrzymy się językowi hiszpańskiemu, który – jak się okazuje – jest obecnie jednym z najpopularniejszych języków. Posługuje się nim ponad 480 milionów osób, co stawia go na drugim miejscu światowego podium.

Język ten jest jednym z kuzynów języka angielskiego czy francuskiego. Należy do języków indoeuropejskich, a na jego dzisiejszy wygląd duży wpływ miał nie tylko język łaciński, ale i arabski. Szacuje się, że zaczerpnięto z tego języka około ośmiu tysięcy słów, takich jak np. a almohada (poduszka) lub el alfombra (dywan). Pierwsze użycie języka hiszpańskiego w piśmie, datuje się na IX wiek i są to klasztorne dokumenty, znane jako „Cartularies of Valpuesta”. Warto też wiedzieć, że rodowici Hiszpanie dzielą swój język na español oraz castellano, czyli kastylijski.  Tego drugiego terminu możemy używać w odniesieniu do poszczególnych dialektów, lub też w formie luźniejszej, mającej za zadanie odróżnić język hiszpański, używany w Europie od tego stosowanego w Ameryce Łacińskiej.

Zapraszamy do filii w Józefosławiu, gdzie w ramach akcji “Z książką przez świat” czekają na Was fiszki z podstawowymi zwrotami w języku hiszpańskim.

Hasta luego!