Książka “Ada i jej cztery przygody” – czytaj lub słuchaj online

Data publikacji: 20/11/2020

Mamy wspaniałą wiadomość dla Czytelników i bibliotek!

Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia, z którą nasza biblioteka co roku tworzy Festiwal Pięknej Książki, wydała opowiadanie “Ada i jej cztery przygody” Jana Kerdena z ilustracjami Piotra Fąfrowicza. Wydanie jest dostępne bezpłatnie do pobrania jako ebook. Dodatkowo powstała wersja audiobooka (pobierz) – historię Ady czyta  znana aktorka Olga Bończyk. Fundacja udostępnia ośrodkom dla dzieci niedowidzących specjalnie dla nich przygotowaną prezentację grafiki.

Okładka ksiażki "Ada I Jej Cztery Przygody" Jan Kerden

Jan Kerden napisał opowiadanie „Ada i jej cztery przygody” dla dzieci w wieku szkolnym.  Blanka Wyszyńska-Walczak pisze o książce na stronie Fundacji Arka:

– To chwila gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz, o którą coraz trudniej w obecnej literaturze i codzienności.

Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012, tak opisał książkę Jana Kerdena:

– „Ada i jej cztery przygody” to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna”, gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny”, nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia  „kumplowskie”, jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności.

Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury książka w formie ebooka oraz audiobook są dostępne bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt.

Zachęcamy Czytelników oraz wszystkie biblioteki publiczne i szkolne,  do pobierania ebooka oraz audiobooka!

Okładka ksiażki "Ada I Jej Cztery Przygody" Jan Kerden