Oto wybrane książki, które opisują emocje i uczucia – jak sobie z nimi radzić, poznawać i oswajać je. Ważne, aby rozmawiać o swoich emocjach i uczuciach, umieć je opisać, okazywać i szanować. Umiejętność określenia emocji i rozmowa o nich ułatwia życie. Książki polecają Czytelnicy, bibliotekarze, trenerzy.
Przedstawiamy pierwszą część zestawienia książek o emocjach dla dzieci (cz. 1/3).
Self-Reg to metoda pozwalająca lepiej radzić sobie ze stresem i zarządzać napięciem oraz energią. To spokojna reakcja na stresującą sytuację. Autorka poleca 5 kroków metody Self-Reg, które pozwolą zredukować stres i odnowić zasoby energii. Książka zawiera opowiadania z poradami dla rodziców w 5 obszarach stresu. Przeczytamy o: braku energii, strachu i złości, nadwrażliwości i podwrażliwości na bodźce zmysłowe, rozwiązywaniu konfliktów, docenianiu, różności, wyciszaniu emocji, stresach pozytywnych i negatywnych.
Anna Wysocka
Liść Jaś urodził się wiosną na pięknym dużym drzewie. A potem nastało piękne lato. Liść grał, bawił się, rozmawiał z przyjaciółmi. Jak powszechnie wiadomo, po lecie następuje jesień, a potem zima. W tej króciutkiej książce Leo Buscaglia przybliżył młodym czytelnikom temat umierania. Na podstawie liści, które wraz z nadejściem jesieni odrywają się od drzewa i spadają, autor przedstawia odejście w inny świat. Jest to wspaniała książka działająca terapeutycznie. Oswaja z tematem starości, straty i śmierci. Piękna bajka dla dzieci i dorosłych. Z przesłaniem. Ubarwiona ilustracjami przyrody w różnych porach roku. Książkę można przeczytać w jeden wieczór, jednak rozmawiać o niej można długo.
Hanna Michalska
Pięknie wydana ze znakomitymi ilustracjami Richarda Jones’a. Oszczędna w słowa, ale skupia się na tym, co najważniejsze. Na uczuciach, które przeżywamy: odwaga, smutek, złość, radość, zazdrość, samotność, wstyd, ekscytacja, strach, spokój. Książkę dobrze się czyta, ma rymowany styl. Jest doskonałą pozycją do rozmowy z dzieckiem o uczuciach i o tym, co przeżywa.
Anna Wysocka
Co by się stało, gdyby nam zniknęły wszystkie książki? Co byśmy czytali na dobranoc? Bohaterowie Norek Małych mieli do rozwiązania taki problem. Czy udało im się odnaleźć książki? Kto je zabrał? Przeczytajcie! Bo zgodnie z hasłem na odwrocie książki „każdy potrzebuje bajki na dobranoc”. Książka z serii Amberek – Przyjazna Łapka.
Anna Wysocka
Jaki jest najlepszy sposób na udany dzień? – spytał tata niedźwiedź małego niedźwiadka. Niedźwiadek uśmiechnął się – Stoczenie się z górki pełnej fiołków – odpowiedział malec, na to tata niedźwiedź – najlepszy sposób to przytulić się do kogoś. Takimi słowami zaczyna się książeczka dla dzieci P. Wechterowicza i E.Dziubak „Proszę mnie przytulić”. Wędrując po lesie niedźwiedzie spotykają różne zwierzęta, małą gąsienicę i dużą anakondę, a nawet myśliwego ze strzelbą. Każdego przytulają. Ta książeczka opowiada jak dużą moc ma na pozór drobny gest płynący z głębi serca, może on zmienić każdego z nas.
Ewa Wierzbic
Seria „Humorki” to opowieści o różnych rodzinach: Śmiechołki, Wścibionki, Zdziwionki, Dąsacze, Leniwczaki, Pytajnisie, Bałaganiaki, Kłamczusiaki, Przechwalaki, Wstydziołki. Nazwiska rodzin odnoszą się do typu charakteru, co pomoże dziecku zrozumieć osobowość, różnice, zachowania dobre i złe. Proste historie, które pokazują ważne wartości, którymi warto kierować się w życiu.
Anna Wysocka
Juniper straciła siostrę i nadal nie może się pozbierać po jej śmierci. Ciągle wspomina Camillę, wzdryga się na myśl o tym, że inni patrzą na nią z litością, a na dźwięk imienia siostry cała tężeje. Dni bez niej są smutne, o czym przypomina dziewczynie indeks, który prowadzi. Wszystko zmienia się jednak, gdy Juniper znajduje list Camilli adresowany do tajemniczego „ty”, z którym ta zrywa. Czy siostra miała chłopaka? Dlaczego jej o nim nie powiedziała? Juniper postanawia go odnaleźć i wręczyć mu list, by i on mógł pożegnać się z Camillą.
Indeks szczęścia Juniper Lemon Julie Israel to powieść młodzieżowa, której główną bohaterką jest Juniper. Dziewczyna niedawno straciła siostrę, a wraz z nią matkę, która odcina się od wszystkiego, milcząc i nie zwracając uwagi na młodszą córkę. Juniper tęskni za Camillą, a z żałobą próbuje sobie poradzić, prowadząc indeks. Na fiszkach zapisuje dni bez siostry i najważniejsze informacje z nimi związane, wspomina o plusach i minusach ostatniej doby.
Akcja nie skupia się jednak na żałobie. Gdy Juniper znajduje list Camilli, postanawia, że odnajdzie adresata i mu go odda. To staje się jej celem, sposobem na radzenie sobie ze stratą. Dziewczyna odkrywa tajemnice siostry i stara się czegoś więcej o niej dowiedzieć. Bywa smutna, przybita, nie chce litości, ale czasem nie potrafi radzić sobie z prostymi rzeczami jak zajęcia artystyczne, które przypominają jej o wypadku siostry. Mimo to jest naprawdę dzielna, chociaż powoli zaczyna mieć obsesję na punkcie tajemniczego chłopaka Camilli. Być może uznaje, że tylko dzięki temu, że go pozna i odda mu list, będzie w stanie zamknąć ten straszny rozdział swojego życia.
Drugim tematem – poza szukaniem „ty” – jest pomoc innym ludziom. Juniper przypadkiem odkrywa sekrety znajomych ze szkoły i postanawia się z nimi zaprzyjaźnić. W ten sposób ratuje ich przed samotnością i wyobcowaniem. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że w ten sposób buduje przyjaźń na kłamstwie, co może w każdym momencie wyjść na jaw. Robi to w dobrej wierze, ale skutki mogą okazać się całkiem odwrotne niż planowane.
Indeks szczęścia Juniper Lemon to pozycja bardzo ciepła, urocza, ale też pokazująca, jak radzi sobie ze stratą główna bohaterka i inne osoby, które znały Camillę. Nie zawsze jest to smutek i łzy, czasem wręcz przeciwnie – śmierć zmotywowała Juniper do wypełnienia misji, którą zaczęła jej siostra, czyli zerwania z chłopakiem i pomocy innym samotnym osobom. Powieść czyta się z dużym zainteresowaniem, w odpowiednim momencie pojawia się wzruszenie, w innym uśmiech. To pozycja napisana bardzo dobrze, ciekawa i wciągająca. Polecam z całego serca.
Agnieszka Deja
Cudowna seria książeczek, której głównym bohaterem jest jednorożec Gucio. Gucio jak każdy z nas jest raz wesoły, raz smutny, czasem zły, czasami się boi – wtedy zmienia mu się kolor grzywy. Można przeczytać o zazdrości, wstydzie, strachu, smutku. Jak Gucio radzi sobie z tymi uczuciami? Ma na to świetne ćwiczenia oddechowe. Spróbuj i Ty! Może pomogą.
Anna Wysocka
Książeczka zawiera ćwiczenia, które pomagają panować nad emocjami. Proste i krótkie ćwiczenia, które można wykonywać z dzieckiem w dowolnym momencie. Skupienie uwagi na czymś innym pozwolą kierować emocjami i odzyskać spokój myśli i uczuć. Do każdego ćwiczenia jest wyjaśnienie jak wpływa ono na ciało i umysł.
Anna Wysocka
Bohaterowie książki Katarzyny Baniewicz-Kowalczyk są wyjątkowi. Dlaczego? Nosorożec tańczy z mrówką, a zając z żyrafą, pająk zostaje perkusistą. Osioł, owca i łoś rozmyślają o docenianiu i komplementach, a mysz ma najpiękniejsze imię ze wszystkich zwierząt. Chomik otwiera klub fitness, a mucha zakłada gazetę tylko z pozytywnymi informacjami. Jeż i wiewiórka chciałyby się zamienić rolami, a mrówka ratuje niedźwiedzia. Bo przecież wszyscy jesteśmy wyjątkowi.
Anna Wysocka
Recenzje przygotowane w ramach projektu „Wszechświat uczuć w świecie książek”.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.