“Maluję, więc jestem” – wystawa malarstwa Doroty Wittwer-Szot w Bibliotece Głównej

Data publikacji: 10/03/2023

„Dlaczego maluję? Bo malarstwo to odkrywanie, nauka, wyzwanie, ucieczka i zabawa w jednym. A to całkiem sporo…”

Serdecznie zapraszamy do czytelni Biblioteki Głównej, gdzie do końca kwietnia 2023 mają Państwo okazję obejrzeć wystawę malarstwa Doroty Wittwer-Szot pt. “Maluję, więc jestem”.

O autorce

Od 2019 roku związana z grupą twórców pod kierunkiem artysty Jana Drewicza w GOK Lesznowola w Mysiadle. Kilkukrotna uczestniczka Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Kobiece Światoprzestrzenie” w Galerii Wystaw Artystycznych OKNO, oraz wystawy zbiorowej Galerii Pasaż w 2021. Z zawodu konsultantka ds. zarządzania zasobami ludzkimi oraz projektantka wnętrz. Uważa, że pozbawione sztuki wnętrza są mało interesujące. Od 18 lat mieszka wraz z rodziną w Mysiadle.

O wystawie

Prezentowana wystawa prac jest bardzo zróżnicowana. Różnorodność ta wynika z tego, że przedstawia malarstwo powstałe w latach 2019-2023, a więc na przestrzeni kilku lat. Obrazy różnią się od siebie zarówno pod względem tematyki, jak i formy oraz rozmiaru – od płócien większych, po te zupełnie niewielkie wielkości kartki papieru. Na ich przykładzie  można przyjrzeć się ewolucji twórczości malarki, zmianom w sposobie postrzegania, interpretacji, stosowanych technik malarskich. Jest to swoisty zapis ulotnych chwil, wrażeń, zachwytów i interpretacji rzeczywistości.

Wystawa jest wielowątkowa, podejmuje zróżnicowaną tematykę od martwej natury, poprzez abstrakcję, po pejzaż, w tym pejzaż miejski. Żywe kolory ubarwiają przestrzeń. „Obraz to zapis emocji. Czasami chęć wyrażenia tego co ulotne. Bywa, że przesłanie. Lub próba stworzenia czegoś zupełnie nieoczekiwanego i nieznanego poprzez feerię barw, kształtów, ich dynamikę i ruch.”