Nie znam chłopca, który nie marzyłby o posiadaniu nadzwyczajnych zdolności. Zdolności lub możliwości sterowania wielkim robotem. Lasery, rakiety, niewytłumaczalne zjawiska, ataki, tajemnica. Tego wszystkiego i o wiele więcej możemy szukać w mangach typu Shōnen. Jest to rodzaj japońskiego komiksu (tutaj specjalnie użyłem uogólnienia), który przeznaczony jest głównie dla chłopców (choć znam wiele dziewczyn, które sięgają po taki typ równie chętnie). Dominują w nim wszechobecne walki pomiędzy posiadaczami niespotykanych umiejętności.
Ichigo Kurosaki, to główny bohater mangi pt. Bleach, której autorem jest Tite Kubo i tak jak poprzednie (które opisywałem) ukazywała się w magazynie Shūkan Shōnen Jump. Wychodziła w okresie od 2002 do 2016 roku i łącznie liczy 74 tomy, a nieco później na jej podstawie stworzono anime, które wychodziło w latach 2004-2012 i liczyło 366 odcinków.
Nikt by się nie spodziewał, a zwłaszcza nastolatek z miasta Karakura, że na jego drodze pojawi się nie kto inny jak Rukia Kuchiki – Bóg Śmierci (Shinigami). Nie dość, że pojawi się, to jeszcze poprosi go o pomoc. I właśnie to takim sposobem nasz bohater stanie się tzw. Zastępczym Shinigami. Ostrzegam was, że nie każdy (pierwszy lepszy) miał ku temu predyspozycje. Ichigo był swego rodzaju wyjątkowy, gdyż widział duchy, Pustych (tzw. Hollowy) oraz właśnie… Shinigami.
Po oddaniu swojej mocy Kurosakiemu Rukia nie mogła wrócić do swojego domu znanego pod nazwą Społeczności Dusz (Soul Society) i postanowiła towarzyszyć mu w wypełnianiu jego nowych obowiązków. Dalej fabuła staje się coraz bardziej rozbudowana, dochodzą wątki nowych postaci, aby w finale pokazać pełną moc Ichigo oraz jego Zanpakuto (broni).
Seria anime oczywiście nie mogłaby obejść się bez fillerów (“zapychaczy”), a to dlatego, że serial naganiał szybko fabułą powieść. W miarę zagłębiania się w nowych wątkach poznajemy innych Shinigami, ich hierarchię oraz specjalne moce. Dowiadujemy się, że Społeczność Dusz jest mocno rozbudowanym organizmem, gdzie Bogowie Śmierci są przydzieleni do specjalnych jednostek, mają swoich wicekapitanów i kapitanów. Pozwalając sobie na “prywatę”, powiem, że moją ulubioną postacią jest Zaraki Kenpachi, dowódca 11 Oddziału, a jego mocną stroną jest nadzwyczajna wytrzymałość i siła fizyczna.
Czy warto zagłębić się w lekturę mangi i obejrzeć anime tworu pod nazwą Bleach? Odpowiedź może być tylko jedna TAK! Odnośnie do wieku potencjalnego odbiorcy jest różnie (w zależności od kraju obserwuje się inny przedział (age rating)). Osobiście polecałbym serię młodzieży od 14 roku życia. Tak więc nie ma na co czekać tylko sięgnąć po mangę i “zatopić” się w świecie Shinigami. Warto również wspomnieć, że tłumaczeniem oraz dystrybucją na terenie Polski zajęło się wydawnictwo J.P. Fantastica.
Nie zapominajmy, że Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej w CEM-ie w ostatnim czasie prowadzi wzmożone zakupy mang, gdzie oczywiście musiała znaleźć się seria poświęcona Bleach! Posiadamy do waszej dyspozycji wszystkie 61 tomów przetłumaczonych na język polski, a następnie będziemy sukcesywnie dokupować! Do zobaczenia już niedługo przy regale z MANGAMI! BANKAI! – co oznacza to słowo, dowiecie się podczas lektury.
Przemek Kowalski
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.