Teraz proszę wszystkich mężczyzn o przyznanie się, kto z was oglądał Bishōjo senshi Sērā Mūn? Nie kojarzycie? No dobrze, w takim razie proszę o przyznanie się, kto z was oglądał Sailor Moon, czyli po polsku… Czarodziejkę z Księżyca? Już bardziej znajome określenie? No dobrze, przyznam się pierwszy… OGLĄDAŁEM! Powiem więcej. Nie tylko ja, ale moi koledzy również, a każdy z nas prześcigał się w liczeniu kropelek. Tak, dobrze przeczytaliście, gdyż w różnych, zazwyczaj kłopotliwych sytuacjach, na czołach postaci pojawiały się kropelki – ot zabawa w spostrzegawczość.
Nic tu nie da, że będę się tłumaczył, że później w telewizji leciało Power Rangers, a pół godziny wcześniej siedziałem przed TV tak po prostu (bo nie miałem nic lepszego do roboty). Otóż nie ma sensu tak pisać. Oglądałem serię, gdyż w tamtym czasie była to swego rodzaju nowość, jeśli chodzi o anime. Oczywiście pomijając serie, które się ukazywały wcześniej, takie jak Yattaman, Generał Daimos czy Pszczółka Maja (tak nasza “polska” Maja pochodzi z Japonii).
Jednak do rzeczy. Czy warto obejrzeć Sailor Moon? Oczywiście, że tak! Nie tylko obejrzeć, ale również przeczytać, choć teraz znając szerzej świat japońskich produkcji, poleciłbym ją raczej kobietom. No ale pokrótce o serii.
Twórczynią postaci Czarodziejki z Księżyca jest Naoko Takeuchi, której to przypisuje się wykreowanie tzw. wątku magical girl. Historia zaś toczy się wokół kilku nastolatek, obrończyń świata, które wykorzystują swoje moce w walce z siłami zła. Ciekawostką jest, że ich nazwy pochodzą od ciał niebieskich Układu Słonecznego. Dlatego też oprócz tytułowego Księżyca mamy czarodziejki z Merkurego, Marsa, Jowisza i Wenus. Sukces, jaki odniosła seria, spowodował powstanie wielu innych produkcji, nawiązujących do wykreowanej przez Takeuchi historii. Dlatego też na podstawie mangi powstało anime, widowiska teatralne, niezliczone gry wideo i wiele więcej innych, różnorodnych mediów.
Główną bohaterką serii jest nastolatka Usagi Tsukino, która okazuje się wcieleniem Czarodziejki z Księżyca. Na swojej drodze spotyka przeciwników i kolejne wojowniczki, które pomagają jej w wypełnieniu zadania ochrony Ziemi, a także (jak się później okazuje) całej galaktyki. Ich przygody możemy śledzić w 18 tomach mangi wydawanej w latach 1992-1997 (seria zakończona). Dystrybucją i polskim tłumaczeniem zajęło się wydawnictwo J.P. Fantastica. Natomiast premierowa emisja anime była w tym samym roku co wydanie pierwszego opowiadania, czyli bardzo szybko i składa się z 200 odcinków- nie licząc specjalnych.
Nie zapominajmy, że Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej w CEM-ie w ostatnim czasie prowadzi wzmożone zakupy mang, gdzie oczywiście musiała znaleźć się seria poświęcona Sailor Moon! Posiadamy do waszej dyspozycji wszystkie 18 tomów przetłumaczonych na język polski! Seria przeznaczona dla odbiorców od 12 / 13 roku życia (choć już młodsi sięgają po nią). Do zobaczenia już niedługo przy regale z MANGAMI!
Przemek Kowalski
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.