ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Mangi w Bibliotece – przegląd tytułów (Tokyo Ghoul)

Data publikacji: 01/06/2020

Część VI – Tokyo Ghoul

Dzisiaj przedstawię wam mocniejszy tytuł, który możemy dostać na naszym lokalnym rynku. Lubicie dark fantasy i nadprzyrodzone moce? Czy słowo ghoul coś wam mówi? Nie, nie zombie, ale ghul? Jeśli tak to bardzo dobrze, ale jeżeli nie to tym bardziej zachęcam Was do zapoznania się z Tokyo Ghulem!

Przyznam się od razu, że pierwszy kontakt z tym tytułem miałem nie z mangą a anime. Mimo że nie lubię horrorów ani elementów nawet w luźny sposób z nimi związanymi to dałem mu szansę. Dzisiaj nie żałuję i powiem, że z wielkim zainteresowaniem śledziłem rozwój fabuły. Później sięgnąłem zaś po mangę. No i właśnie o mandze parę słów.

Tokyo Ghoul jest autorstwa Sui Ishidy i była publikowana w czasopiśmie Shūkan Young Jump, przez trzy lata począwszy od 2011 roku i liczy 14 tomów. Czy tytuł spotkał się z zainteresowaniem odbiorców? Chyba najlepiej to zobrazuje fakt, że doczekał się sequela, czyli kontynuacji. Wychodziła ona w latach 2014-2018 i liczy 16 tomów. Dystrybucją w naszym kraju zajęło się wydawnictwo Waneko.

Historia TG opowiada o studencie Kenie Kanekim, który w wyniku niefortunnego zbiegu zdarzeń został ciężko ranny. Jedynym jego ratunkiem była transplantacja narządów, ale okazało się, że były to narządy ghula. Od tamtego czasu zaczęły dziać się z nim dziwne rzeczy. Normalne jedzenie nie smakowało mu i nie wiedział co się z nim dzieje. Okazało się, że powoli przeobrażał się właśnie w ghula, który żywi się ludzkim mięsem. Nie mogąc się z tym pogodzić, Kaneki walczy o zachowanie swojego człowieczeństwa. Czy mu się uda? Sprawdźcie sami.

Manga doczekała się ekranizacji, a nawet kilku! Jednak moim subiektywnym zdaniem pierwsza seria, która ukazywała się od lipca do września 2014 roku, była najciekawsza.

Wspomniałem, że jest to mocny tytuł i to prawda. W różnych krajach kategoria wiekowa potencjalnych użytkowników jest dość umowna. Jednak jest to tytuł skierowany do młodzieży, a częstszymi odbiorcami są mężczyźni. W Polsce zalecanym wiekiem dla odbiorcy jest 16 lat i ja również taki wiek bym rekomendował z uwagi na zawarte treści, które są dość brutalne.

Nie zapominajmy, Że Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej w CEM-ie w ostatnim czasie prowadzi wzmożone zakupy mang, gdzie oczywiście musiała znaleźć się seria poświęcona TG! Posiadamy do waszej dyspozycji wszystkie 14 tomów serii TG oraz 16 tomów TG:RE. Do zobaczenia już niedługo przy regale z MANGAMI!

Przemek Kowalski

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl