ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Międzynarodowy Dzień Poezji

Data publikacji: 18/03/2022

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Poezji. Święto ustanowione w 1999 roku przez UNESCO ma na celu zachęcać do czytania poezji czy tworzenia własnych wierszy.

2022 jest Rokiem Marii Konopnickiej – pisarki, poetki, nowelistki, tłumaczki, publicystki, krytyczki literackiej. Z tej okazji przygotowaliśmy zakładki z wierszami Marii Konopnickiej, które znajdziecie w filii Filie Piaseczno-Centrum przy Szkolnej 9 oraz w filii w Zalesiu Górnym – zapraszamy w poniedziałek 21 marca!

 

Jaka była Maria Konopnicka?

Pisarka zadebiutowała wierszem „W zimowy poranek” opublikowanym z gazecie „Kaliszanin” w 1870 roku. Pierwszy tomik wierszy „Poezje” wydała w 1881 roku. Konopnicka była redaktorką ilustrowanego pisma dla kobiet Świt”. Współpracowała też z tygodnikiem emancypantek „Bluszcz”. Najbardziej znane utwory Marii Konopnickiej to „O krasnoludkach i sierotce Marysi”,  „Na jagody”, „Co słonko widziało”, „Nasza szkapa”, „Stefek Burczymucha”, „Rota”,  „Mendel Gdański”, „Dym”.

Maria Konopnicka pisała wiersze, nowele, poematy, szkice, prace krytyczno-literackie i publicystyczne. W swoich utworach poruszała tematykę społeczno-polityczną, protestowała przeciwko niesprawiedliwości społecznej, promowała postawę patriotyczną. Opisywała los kobiety zależnej wobec męża, podejmowała problem przemocy, nieszczęśliwych małżeństw. Była przeciwna ówczesnemu wzorcowi osobowemu kobiety. Uważała, że mają one prawo do edukacji, nie mogą się ograniczać tylko do obowiązków domowych. Jej teksty często wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane.

Pisarka działała jako aktywistka społeczna. Brała czynny udział w międzynarodowym proteście przeciwko prześladowaniu polskich dzieci we Wrześni, przeciw ustawom uwłaszczeniowym, zorganizowała międzynarodowy protest kobiet w celu walki o ich prawa.

W 1960 roku otwarto Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz szlak pieszy im. Marii Konopnickiej na ziemi poddębickiej. Z kolei w Suwałkach utworzono szlak turystyczny im. Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie” z figurkami 10 krasnali.

Jeden z kraterów na Wenus został nazwany „Konopnicka”, imię pisarki nosi też statek Polskiej Marynarki Handlowej.

 

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl