ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Data publikacji: 22/04/2020

Środa, 22 kwietnia — Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów tego święta została zapoczątkowana w 1970 roku przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

W tym roku planowaliśmy, jako Biblioteka, uczcić to święto zapraszając mieszkańców na Rodzinny Piknik Ekologiczno-Naukowy przed biblioteką w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w Piasecznie. Sytuacja zagrożenia epidemiologicznego spowodowała konieczność odwołania, niemal z dnia na dzień, wszystkich planowanych wydarzeń, w tym również naszego eko-pikniku. Rok 2020 to czas, w którym przyświeca nam hasło #KULTURAdlaKLIMATU i w planach mieliśmy (i dalej mamy) wiele wykładów, spotkań czy wydarzeń, których celem jest zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne.

Dzień Ziemi jest okazją głębszej refleksji nad stanem naszego środowiska. Mamy chwilę czasu by zastanowić się, w jaki sposób możemy przyczynić się do polepszenia sytuacji. Z pomocą, jak w wielu innych przypadkach, przychodzą nam książki!

Literatura dla dorosłych w ekologicznym duchu

„Historia pszczół” Mai  Lunde to poruszająca opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji. Jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat zawiera trzy intrygujące historie, których spoiwem są pszczoły i ich znaczenie dla przetrwania naszej cywilizacji.

„Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena to fascynujące historie o niespodziewanych zdolnościach drzew. Autor, który na co dzień jest leśnikiem, opowiada niesamowite teorie, ale jednocześnie przytacza wyniki najnowszych badań naukowych. 

Kolejna propozycja to „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” autorstwa Arety Szpury. Książka ma formę kompleksowego poradnika. Pokazuje, jak małymi krokami i na różnych polach, możemy zadbać o planetę.

Dzień Ziemi Co Czytać

Literatura proekologiczna dla dzieci

Dzieciom polecamy książki o dzikich zwierzętach, ochronie środowiska, recyklingu oraz o wodzie. „Awantura na śmietniku” Marcina Barana to niewielka książeczka z ciekawymi ilustracjami. W prosty sposób tłumaczy powody segregowania surowców, jest przy tym zaprojektowana w taki sposób, aby ułatwić dzieciom naukę literowania i czytania. Seria „Niezwykła planeta” pomaga najmłodszym odkrywać i dbać o świat, w którym żyjemy. „Woda” to książeczka pełna wierszyków, wiedzy o świecie, pomysłów na eksperymenty naukowe. Szczególnie polecana małym odkrywcom. Zeszyt ćwiczeń i zagadek „Dbam o środowisko” zapewni rozrywkę na dłuższą chwilę i pozwoli na sprawdzenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska.

Rodzinna gra ekologiczna

Dzień Ziemi można świętować na wiele sposobów. Warto sięgnąć po grę dla całej rodziny. „EkoBohater” to edukacyjna planszówka, która pomoże domownikom (nie tylko tym najmłodszym) zapoznać się z zasadami właściwego segregowania odpadów.

Hasło Dnia Ziemi w 2020 roku to „Działania na rzecz ochrony klimatu”. Czas zagrożenia koronawirusem oraz zamknięcie w mieszkaniach  dało nam do myślenia. Wielu z nas w ostatnim czasie przekonało się, jakim wytchnieniem jest możliwość obcowania z naturą. W trudnym czasie społecznej izolacji marzyliśmy o swobodnych spacerach po parkach i lasach czy przejażdżkach rowerowych. Może już czas na zmiany?

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl