ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Miłosz Szymański o Mołdawii w Klubie Podróżnika

Data publikacji: 14/06/2024

W czwartek, 14 czerwca, bywalcy Klubu Podróżnika mieli wyjątkową okazję poznać Miłosza Szymańskiego, znanego podróżnika, twórcę popularnego podcastu „Za Rubieżą. Historia i polityka” oraz autora książki „Kto zgasi światło? Opowieści z Mołdawii”.

Miłosz Szymański, znany ze swojego unikalnego spojrzenia na świat i pasji do odkrywania mniej znanych zakątków globu, wprowadził słuchaczy w realia życia w Mołdawii. Podczas spotkania opowiadał o tamtejszych obyczajach, kulturze i codziennych wyzwaniach mieszkańców tego małego, ale fascynującego kraju.

Jednym z kluczowych tematów poruszonych przez Szymańskiego była mołdawska katastrofa demograficzna. Z wielkim zaangażowaniem przedstawiał on trudności, z jakimi boryka się Mołdawia w kontekście malejącej populacji oraz emigracji młodych ludzi za granicę w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a także wysokiej inflacji i niskich zarobków. Poruszył również temat separatystycznego Naddniestrza.

Szymański nie omieszkał również omówić perspektyw przystąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej. Przedstawił złożoność tego procesu, wyzwania, jakie stoją przed republiką, oraz nadzieje mieszkańców na lepszą przyszłość w ramach wspólnoty europejskiej.

Nie zabrakło również rozmów o reformach wprowadzanych przez Maię Sandu, byłą premier i obecną prezydent Mołdawii. Szymański podkreślał determinację i odwagę Sandu w dążeniu do poprawy sytuacji w kraju, mimo licznych przeszkód.

Podczas spotkania uczestnicy mieli również możliwość zakupu książki Miłosza Szymańskiego „Kto zgasi światło? Opowieści z Mołdawii” wraz z autografem autora. Była to doskonała okazja, aby zyskać unikalną pamiątkę z tego wyjątkowego wieczoru i jeszcze głębiej zanurzyć się w opowieści o Mołdawii.

Spotkanie z Miłoszem Szymańskim w Klubie Podróżnika było nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy o Mołdawii, ale także do inspirującej podróży po świecie pełnym historii, polityki i ludzkich historii, które często pozostają poza zasięgiem mediów.

 

 

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl