ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Multicentrum poleca – Dragon Ball FighterZ

Data publikacji: 29/04/2020

Dragon Ball FighterZ

Uniwersum Dragon Ball, którego twórcą jest Akira Toryiama, jest niezwykle rozbudowane, a sukces, jaki odniosła manga i anime przez pokolenia ukształtował rzesze fanów przygód Son Goku. Na fali popularności oprócz niezliczonych gadżetów (breloki, figurki, plakaty, pudełka na śniadanie itd., itp.), powstawały i powstają do tej pory gry wideo, o których pokrótce.

Pierwsza gra wideo z serii ukazała się już w 1986 roku (w tym samym, w którym ukazały się pierwsze opowiadania!) pod nazwą Dragon Ball: Dragon Daihiky. Ostatnią zaś jest wydany w 2020 roku Dragon Ball: Kakarot. Na przestrzeni ponad 30. lat wyszły niezliczone tytuły z grafiką 2D i 3D, z fabułą i bez niej, będące zwykłymi bijatykami. Jednak każda coraz bardziej od poprzedniej była dopracowywana, z coraz lepszymi efektami specjalnymi.

Pierwszy kontakt z grami wideo z uniwersum DB miałem w wieku 12 lat, czyli już w szkole podstawowej. Nie grałem oczywiście we wszystkie tytuły dostępne na rynku, ale parę z nich zapadło mi w pamięci, a do trzech mam wielki sentyment.

Dragon Ball Z: Hyper Dimension została wydana w 1996 roku (Japonia), a rok później w Europie. Ze znajomymi nazywaliśmy ją Dragon Ball 4 (nasza nieoficjalna nazwa :D), ale tylko dlatego, że graliśmy we wcześniejsze wersje, które były oznaczone ,również nieoficjalnie: DB 1, DB 2, DB 3. Jakie to były emocjonujące pojedynki, kiedy udało się wykonać postacią Son Goku „atak rozpaczy”, czyli Kulę Wigoru (jeden z najpotężniejszych ataków z Uniwersum DB), albo Kulę Zagłady Frezerem! I te pytania innych, jak to zrobiłeś, pokaż… wtedy czuło się, że jest się „mistrzem gry”! 🙂 I choć postaci nie było wiele (bo raptem 10 – Son Goku, Vegeta, Gotenks, Gohan Adult, Vegetto, Piccolo, Majin Buu, Kid Buu, Frieza oraz Perfect Cell) to nad tą grą spędziło się wiele, wiele godzin.

Myśląc o grach z serii Dragon Ball, pierwsze co przychodzi mi na myśl to Dragon Ball M.U.G.E.N 2! Był to przełom, jeśli chodzi o gry z serii DB! A dlaczego? Żeby na to pytanie odpowiedzieć, należy wspomnieć, co to jest ten osławiony M.U.G.E.N! Jest to darmowy silnik do tworzenia gier 2D (głównie były to bijatyki) stworzony przez firmę Elecbyte w roku 1999 i rozwijany przez kilka kolejnych lat. Już rozumiecie? Można było stworzyć swoją własną grę, a tym samym własne postacie, plansze, ataki i to było piękne! Posiadałem ponad 400 grywalnych postaci z unikatowymi atakami i tworzyłem sam nowe! Do dzisiaj wokół tego silnika urosła duża społeczność jego fanów, którzy organizując się na forach i blogach, tworzą i udostępniają własne projekty.

Jedną z najnowszych gier, bo wydaną w 2018 roku, jest Dragon Ball FighterZ. W ostatnim czasie głównie gram w ten tytuł. Cechuje go połączenie grafiki 2D i 3D z ładnymi efektami specjalnymi, rozbudowywana baza postaci (ciągle powiększana), wątek fabularny, gra przez sieć z innymi graczami na całym świecie (rekreacyjnie oraz w formie turniejów). Powoduje to, że można spędzić przy niej długie i miłe chwile. Dzięki możliwości gry przez sieć możemy nawiązać nowe znajomości i szkolić się w języku obcym (jakoś się trzeba z innymi komunikować :D). Gra ma oznaczenie PEGI 12, czyli przeznaczona jest dla osób od 12. roku życia oraz oznaczenia bad language, czyli wulgaryzmy (osobiście w dialogach postaci nie wychwyciłem żadnych przekleństw), a także przemoc – to prawda, gdyż jest to gra skupiająca się na walce. Jednak w Dragon Ball FighterZ nie leje się krew, jak to jest w serii Mortal Kombat, a przeciwnicy nie umierają, tylko zostają pokonani.

Reasumując, jest to tytuł, który doskonale nadaje się do krzewienia idei e-sportowych i w Multicentrum organizowane są cykliczne turnieje, w których ze spotkania na spotkanie udział bierze coraz większa liczba osób! Jeszcze raz zapraszamy do Oddziału dla dzieci i młodzieży po mangę Dragon Ball, w sieci znajdziecie anime, a do Multicentrum zapraszamy na „partyjkę” na konsoli! 🙂

Przemek Kowalski

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl