Gdy przeszło piętnaście lat temu założono u nas Internet (tak Internetu nie było od zawsze) to jedną z pierwszych rzeczy, na których mi zależało były szachy online. Chodziło mi, aby już nie grać z maszyną wykorzystującą mniej lub bardziej rozwiniętą sztuczną inteligencję, ale z człowiekiem, który myśli nieschematycznie, popełnia błędy i można wejść w nim w interakcje, a nawet zamienić kilka słów tudzież uwag do rozegranej partii. Naprzeciw moim oczekiwaniom wyszedł polski serwis Kurnik.pl, którego autorem jest Marek Futrega.
Pierwszą styczność z serwisem miałem w 2004 roku (on sam działa od 2001) i korzystam z niego do dzisiaj. Jest to darmowy serwis, na którym znajdziemy wiele gier, a co najważniejsze kompana do wspólnej rozgrywki. Możemy założyć na nim konto, dodawać znajomych, tworzyć czarną listę, sprawdzać nasz postęp oraz ranking, a także uczestniczyć czy tworzyć mini turnieje (jakaś namiastka serwisu społecznościowego). Oczywiście kto nie ma ochoty, nie musi tworzyć od razu swojego konta, tylko grać jako gość z losowo wygenerowaną nazwą (taka nazwa nie zostaje z nami i po każdym zamknięciu strony przepada). Serwis jest “oszczędny”, jeśli chodzi o oprawę graficzną, ale dzięki temu nie trzeba mieć mocnego sprzętu ani szybkiego łącza, aby cieszyć się z rozgrywki.
Czy samo stworzenie konta jest trudne? Otóż nie! Wystarczy wymyślić sobie nick (pseudonim) oraz hasło. Nic więcej nie jest wymagane! Oczywiście możemy również podać adres e-mail, ale tylko w przypadku, jeśli chcemy mieć możliwość odzyskania hasła. Osobiście grywam w szachy, warcaby, domino oraz makao. Jeśli ktoś będzie chciał zagrać w coś na serwisie, polecam się i chętnie rozegram partyjkę bądź dwie. Wystarczy napisać na adres cemmulti@biblioteka-piaseczno.pl i wyrazić chęć gry (ustalimy dzień i godzinę).
Przemek Kowalski
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.