Multicentrum poleca – World of Tanks

Data publikacji: 07/05/2020

World of Tanks

Massively multiplayer online game, czyli zwane szerzej jako MMO, jest to rodzaj gry komputerowej, która jest rozgrywana przez wielu graczy (często z całego świata) z wykorzystaniem internetu.

Ilu z nas spotkało się z jakimś MMO? Założę się, że większość! Lineage II, Aion czy chociażby znany WOW (World of Warcraft). Grałem w nie wszystkie i choć najwięcej czasu poświęciłem, na rozwój postaci w Lineage II to po pewnym czasie człowiek uświadamia sobie, że w takich grach nie zawsze liczy się szczęście, taktyka czy umiejętności (tzw. skills), ale od początku.

Większość z gier MMO, dostępnych na rynku są darmowe. Możemy stworzyć sobie postać i ją rozwijać. Zdobywamy ekwipunek, odznaczamy kolejno wykonane misje. Ponadto nawiązujemy znajomości, zakładamy sojusze, zdobywamy potrzebne w grze materiały (tzw. farmienie). Tak samo, jak większość MMO jest bezpłatna, tudzież większość z nich ma jeden problem. Ulepszanie postaci za prawdziwą gotówkę.

Twórcy takich gier muszą mieć z czegoś zysk. Pensje, utrzymanie serwerów, prace nad ciągłym rozwojem gry-to wszystko kosztuje. Nie zawsze mogą liczyć na dobrowolne dotacje. Dlatego, też rozwijają system tzw. mikropłatności. Za te pieniądze oferują nam różnego rodzaju ulepszenia, konta premium, skórki itp.. Oczywiście gra jest darmowa, ale nie ukrywajmy, jeżeli chcemy mieć jakieś wyniki, to musimy zapłacić. W przeciwnym razie, nie osiągniemy dobrej pozycji w grze, inni będą od nas “lepsi”, bo mają środki, aby bez zbędnego trudu stworzyć postać w parę godzin taką, jaką zwykły gracz (o ile w ogóle) stworzyłby w kilka miesięcy!

Czy jest sens grać w gry MMO?

Oczywiście! Nie biorąc pod uwagę, tylko aspektu rozrywki, należy uwzględnić to, że nawiązujemy liczne znajomości z ludźmi z całego świata, wymieniamy poglądy, uczymy się języków (zwłaszcza angielskiego), jesteśmy na bieżąco z trendami i nowinkami technologicznymi.

W co gram?

Obecnie w wolnej chwili lubię przysiąść nad jednym MMO, a mianowicie World of Tanks, gdzie wcielam się w dowódcę czołgu i rozgrywam wraz z innymi losowo dobranymi graczami bitwę.

Dlaczego “czołgi”?

Oprócz tego, że od dawna interesuję się bronią pancerną (tutaj każdy pojazd jest opisany historycznie) to bardzo podoba mi się mechanika w grze WOT (World of Tanks). Nie muszę miesiącami rozwijać postaci, tylko wchodzę do bitwy, która trwa 15 minut. Albo zagram dobrze z wykorzystaniem swoich umiejętności, ale przegram z kretesem, bo pojadę tam, gdzie nie powinienem i zostanę szybko zniszczony.

Co po 15 minutach?

Bitwa jest zakończona i mogę rozegrać nową. Właśnie to sprawia, że dla mnie tego typu gry (krótkie i szybkie) są czymś interesującym. Możemy i tu spotkać mikropłatności, które oferują nam unikalne pojazdy, konto premium i inne dodatkowe nagrody, ale prawda jest taka, że nie jest nam to potrzebne do zabawy. Co prawda rozwijamy nasze garaże wolniej, ale nie odczuwa się tego tak bardzo, jak w innych grach. Ponadto twórcy ciągle prześcigają się z pomysłami jak przyciągnąć nas do WOT. Organizują cyklicznie specjalne misje i wydarzenia, dzięki, którym nawet ci, co nie płacą mogą zyskać ciekawe nagrody.

Warto wspomnieć, że w grę World of Tanks organizowane są liczne turnieje i wydarzenia, a jej popularność, od 10. lat z każdy kolejnym rokiem jest coraz większa!

Przemek Kowalski