Temat zaburzeń i chorób psychicznych bywa coraz częściej poruszany na kartach powieści. Oto kilka przykładów książek młodzieżowych, w których podjęto się tego zagadnienia.
Głębia Challengera – Neal Shusterman. W książce pokazano, jak może działać umysł osoby chorej, młodej osoby na dodatek. Lęki, wyobrażenia, które zaburzają ocenę rzeczywistości to tylko część tego, z czym musi się zmagać bohater książki. Zarówno on, jak i czytelnik nie są w stanie odróżnić, co jest prawdą, a co podsuniętym przez umysł obrazem. I mimo że główny bohater jest młodym chłopakiem, a powieść skierowana jest głównie do młodzieży, to ostatni rozdział, Od autora, otwiera przed czytelnikiem nowe fakty. Shusterman przyznał, że stworzył tę powieść dla osób, które tak jak on muszą zmagać się z widokiem bliskiej osoby dotkniętej chorobą.
Żółwie aż do końca – John Green. Autor nie boi się trudnych tematów, co udowodnił nieraz. W tej powieści Aza, nastolatka, cierpi na zaburzenia psychiczne, które nazywa demonem. Prześladują ją myśli, że może zachorować i umrzeć, a ochrona przed ewentualnym zachorowaniem narasta w jej zachowaniu do rangi absurdu. Podobnie jak u Shustermana, tak i tu mamy próbę pokazania tego, co może dziać się w głowie osoby dotkniętej taką chorobą.
Wymyśliłam Cię – Francesca Zappia. Główna bohaterka cierpi na schizofrenię. Codziennie walczy o to, by oddzielić rzeczywistość od wyobrażeń. A przecież to młoda dziewczyna, która chce żyć normalnie, kochać, przyjaźnić się z innymi ludźmi, uczyć i rozwijać. Balans na granicy jawy i zmyślenia jest trudny do uchwycenia nie tylko przez bohaterkę, lecz także przez czytelnika.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.