Nie mam, co czytać – Najpierw książka, potem serial cz. 2

Data publikacji: 18/11/2019

Kolejna porcja poleceń dla tych, którzy lubią najpierw przeczytać książkę, a potem obejrzeć na jej podstawie serial.

Ostre przedmioty – Gillian Flynn. Książka z wątkiem kryminalnym i śledztwem dziennikarskim prowadzonym przez młodą kobietę, która nie może poradzić sobie z własnymi problemami, więc sięga po alkohol i okalecza się. Camille wraca do domu rodzinnego, bo właśnie w rodzinnej miejscowości zaginęły dziewczynki. Jednak sprawa ich zniknięć to tylko ułamek tego, co znajdziemy w książce. Autorka bardzo sprawnie przenosi czytelnika do sennej, leniwej miejscowości, w której każdy wie wszystko o każdym. Serial ze świetną obsadą ma osiem odcinków, a w główną bohaterkę wciela się fantastyczna Amy Adams.

Grzesznica – Petra Hammesfahr. Powieść psychologiczna z domieszką thrillera, w której teraźniejszość miesza się z przeszłością. Dzięki narracji pierwszoosobowej trudno jest stwierdzić, czy to, co mówi bohaterka, jest prawdą, czy zmyślonym wydarzeniem. Serial zdobył ogromną popularność, dlatego powstały dwa sezony, które łączy postać detektywa prowadzącego śledztwa. Drugi sezon dotyczy zupełnie innej kwestii, pierwszy to dość wierne przeniesienie książkowego pierwowzoru na ekran.

Biała królowa – Philippa Gregory. Romans historyczny o Elżbiecie Woodville i Henryku IV Yorku. Losy kobiet wyeksponowane na tle czasów, w których walki o władzę i koronę były na porządku dziennym. Bardzo sprawnie napisana, pełna namiętności, miłości, pasji, z elementami historii, które do dziś rozpalają wyobraźnię Anglików. To jednak fikcja literacka, w której nie brakło magicznych elementów, jednak dość przystępnie napisana. W serialu, który momentami bywa nieznośnie rozciągnięty, warto docenić piękne kostiumy i świetną grę aktorską Rebecki Ferguson.

Powieści znajdziecie w naszych bibliotekach.