Nie mam, co czytać – Zwierzęta i ludzie

Data publikacji: 15/12/2019

Świat zwierząt jest fascynujący i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Na bibliotecznych półkach znajdziecie wiele pozycji, które pogłębią waszą wiedzę na temat nie tylko zwierząt, lecz także nas samych.

Wiek empatii – Frans de Waal. Autor, prymatolog zajmujący się badaniem zachowań społecznych naczelnych, przedstawia w książce teorię dotyczącą wrodzonej skłonności do współczucia, empatii i współpracy, którą człowiek w wyniku ewolucji przejął od małp. Napisana lekko i ciekawie, niejednokrotnie pozwala odnaleźć znane nam zachowania prezentowane na przykładzie zachowań grup szympansów czy kapucynek.

Manifest zwierząt – Marc Bekoff. Spis sześciu zasad, według których powinniśmy traktować zwierzęta, by zapewnić szczęście nie tylko ich bytowi, lecz także nam samym. W pozycji opisano również różne zachowania i emocje, które u ludzi i zwierząt są identyczne. To książka, która zachęca do innego traktowania zarówno ludzi, jak i zwierząt.

O czym myślą koty – Thomas McNamee. W czym koty są podobne do ludzi? Między innymi o tym pisze McNamee. Pokazuje kocie tajemnice, opowiada o badaniach na temat futrzaków i przywołuje własne doświadczenia. To przewodnik po kocich zachowaniach i skarbnica wiedzy na temat ich sekretów.

Ostatni uścisk mamy – Frans de Waal. Kolejny raz autor podejmuje temat naczelnych, pokazując, jak ich zachowania się podobne do tego, co uważano za typowo ludzkie. W książce znajdziemy informacje na temat uczuć i emocji, które cechują nie tylko człowieka, lecz są uniwersalne dla wielu gatunków. Zaskakująca i momentami poruszająca książka.

Zachęcamy do wypożyczania w naszych bibliotekach.