ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Nowe technologie – USB

Data publikacji: 30/04/2020

USB nierówne USB

Wyobrażacie sobie w dzisiejszych czasach świat nowy technologii bez USB? Ten typ złącza komputerowego, służącego do komunikacji stał się tak popularny, że teraz nie zwracamy na niego uwagi – on po prostu jest. Czynności, w których go wykorzystujemy, są dla nas tak oczywiste, że robimy to wręcz automatycznie: korzystamy z pamięci flash (pendrive), drukarek, skanerów czy podczas codziennego ładowania urządzeń mobilnych. Problem rodzi się wówczas, gdy musimy to nasze USB sklasyfikować, albo gdy zdarzy się sytuacja, że nasze porty i urządzenia nie chcą działać, tak jak byśmy tego chcieli. Więc o co tu chodzi?

Zaczynając od początku USB, czyli z angielskiego Universal Serial Bus (Uniwersalna Magistrala Szeregowa) jak już wspomniałem, jest typem komputerowego złącza komunikacyjnego. Można je podzielić na dwa sposoby: na typy złącz (wtyków) oraz na standard, jaki obsługują.

Typy złącz

Jeśli myślimy o USB, chociażby tym, który występuje w naszym laptopie, to najczęściej jest to USB typu A, czyli ma zwykły, prostokątny wtyk. Ma on oczywiście swoje inne wersje mini oraz micro. Tak samo sytuacja wygląda z USB typu B. Choć różni się on od typu A kształtem (jest bardziej kwadratowy z „uciętymi rogami”) to również i on ma swoje wersje pod postacią mini oraz micro. Ostatnim typem USB, jaki mamy dostępny na rynku, jest USB typu C. Jest to, coraz popularniejszy typ złącza, symetryczny i owalny. Ma to na celu rozwiązanie problemów związanych z mnogością różnych rodzajów USB na rynku.

Podział USB ze względu na standard szybkości transmisji

W 1998 roku powstało USB o standardzie 1.0, które charakteryzowało się małą prędkością przesyłu danych. Spowodowało to, że w roku 2000 pojawił się USB obsługujące standard 2.0 tzw. Hi-Speed i przez długi czas był to najbardziej popularny standard, z którego korzystano, gdyż dopiero w 2008 roku stworzono USB pracujące w standardzie 3.0 tzw. Super Speed i szybkości 5 Gbit/s. W miarę upływu czasu ten standard się rozwijał, aby w 2013 powstało USB pracujące w standardzie 3.1 o szybkości do 10 Gbit/s. W celu rozróżnienia tych dwóch ostatnich często można spotkać określenia, że USB w standardzie 3.0 jest oznaczany jako USB 3.1 1 generacji, zaś USB pracujące w standardzie 3.1 jako USB 3.1 2 Generacji. Istnieje również możliwość rozpoznania standardu złącza USB po kolorze (języczków znajdujących się w złączach), bez konieczności szukania opisu specyfikacji danego urządzenia. I tak biały kolor „języczków” oznacza USB pracujące w standardzie 1.x, kolor czarny to USB pracujące w standardzie 2.x zaś, jeśli w naszych złączach jest kolor niebieski to mamy styczność ze standardem 3.0.

Uwaga!

Standardy wyższe są kompatybilne z niższymi, ale nie na odwrót. Jest to istotne, gdy z pozoru sprzęt, który powinien działać, nie chce spełniać pokładanych w nim nadziei, dlatego też ważne jest, aby tego pilnować. Przykładowo pamięć flash, która pracuję, wykorzystując standard 2.0 (czarny kolor) i zostanie podłączona do komputera, który posiada USB w standardzie 3.0, będzie działała. Jednak gdybyśmy chcieli podłączyć, taka samą pamięć pracującą w standardzie 3.0 do gniazda w komputerze mającego standard 2.0 to możemy spotkać się z sytuacją, w której co prawda urządzenia powinny działać, ale nie będą wtedy wykorzystywały pełni swoich możliwości. Z ciekawostek możemy dodać, że różne USB mają różne natężenia prądu. Przykładowo USB 2.0 ma 0.5 A, zaś USB 3.0 0.9 A. – co jest istotne, gdyż czasami może to uniemożliwić korzystanie z urządzenia albo wymagać użycia kabla Y, który dopiero pobierając prąd z dwóch portów pobierze go na tyle by urządzenie zadziałało. Ponadto specjalne porty przeznaczone do szybkiego ładowania (czasami oznaczane kolorem czerwonym) mogą dawać jeszcze większe natężenie.

Przemek Kowalski

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl