Instrukcja do katalogu biblioteki oraz serwisu ibuk.pl

INSTRUKCJA DO KATALOGU BIBLIOTEKI

1. Wejdź na stronę biblioteki biblioteka-piaseczno.pl, rozwiń zakładkę KATALOG i wybierz LOGOWANIE DO KATALOGU. W nowej karcie otworzy się strona www.szukamksiazki.pl
  2. Po lewej stronie z menu wybierz REJESTRACJA
  3. Wpisz numer PESEL i numer karty czytelnika (PIAS-00000).
  4. Dane zostały zweryfikowane. Teraz stwórz konto w dziale „Podaj dane do logowania do panelu Czytelnika” – wymyśl login i hasło.
  5. Rejestracja ukończona. Można się zalogować w dziale Logowanie.

LOGOWANIE
1. Po lewej stronie z menu wybierz LOGOWANIE.
2. Wpisz swój login i hasło.

3.Teraz możesz sprawdzić:

• aktualny stan konta
  • terminy oddania zbiorów
  • status rezerwacji
  • historię wypożyczeń
  • możesz zamówić materiały biblioteczne
  • anulować rezerwację

POMOCNE IKONKI:

1. Przeglądaj katalog – wyszukiwarka, spis nowości i książek najchętniej wypożyczanych
  2. Historia wypożyczeń czytelnika
  3. Moje konto – dane czytelnika, stan konta, rezerwacje, wypożyczenia
  4. Ustawienia – możliwość zmiany loginu, hasła, e-maila
  5. Koszyk – zawiera książki, które wyszukujemy – można je zamówić lub usunąć

ZAPOMNIAŁEM HASŁA

1. Po lewej stronie z menu wybierz LOGOWANIE.
  2. Pod okienkiem logowania wybierz PRZYPOMNIENIE LOGINU I HASŁA.
  3. Wpisz numer karty i PESEL.
  4. Po zweryfikowaniu danych na adres e-mail powiązany z kontem czytelnika w bibliotece zostanie wysłana informacja z loginem i hasłem dostępu do aplikacji czytelnika.

WYSZUKIWANIE I REZERWACJE ZBIORÓW

1. Sprawdź, czy masz zaznaczoną naszą bibliotekę. Jeśli nie, system będzie przeszukiwał w bazie w całej Polsce. W polu obok możesz także wybrać interesującą Cię placówkę.
  2. Katalog możesz przeszukiwać za pomocą wyszukiwarki. Masz możliwość wyszukiwania po: tytule, autorze, haśle przedmiotowym. Uwaga: trzeba wpisywać dokładnie, wyszukiwarka nie odczytuje błędnie wpisanych haseł, bez polskich znaków.
  3. Po wpisaniu np. imienia i nazwiska autora pojawia się lista książek jego autorstwa. Przy okładce widnieje informacja o statusie (dostępna/wypożyczona).
  4. Klikając na okładkę, tytuł książki lub nazwisko autora zostanie wyświetlona lista bibliotek, posiadająca dany tytuł.
  5. Z listy bibliotek wybierz interesującą Cię placówkę i kliknij w jej nazwę. System przechodzi do konkretnej placówki i tutaj możesz zarezerwować egzemplarz. W tym celu należy kliknąć na ikonkę „Z” z prawej strony każdego egzemplarza. Książka zostaje zamówiona.
  6. Pojawi się komunikat: „Twoje zamówienie zostało przesłane do biblioteki. Oczekuje na akceptację. O akceptacji zostaniesz powiadomiony na e-mail”.
  7. Po akceptacji przez bibliotekarza zostaniesz poinformowany mailowo o statusie książki. Jeśli egzemplarz dostępny jest w bibliotece, otrzymasz informację o terminie odbioru książki, możesz ją odebrać w ciągu 5 dni.

Natomiast, gdy zamówiona książka jest wypożyczona, otrzymasz maila z informacją o rezerwacji i przewidywalnym terminie zwrotu. Gdy książka wróci do biblioteki, otrzymasz kolejnego maila z informacją o możliwości odbioru.
  8. Zamówione zbiory należy odebrać w ciągu 5 dni. Jeżeli w tym terminie nie zgłosisz się do biblioteki, rezerwacja ulegnie automatycznie skasowaniu.
  9. Możesz zarezerwować jednocześnie 3 książki, 2 audiobooki, 1 film, 1 grę planszową we wszystkich placówkach. Po przekroczeniu limitów zamówienia nie będą realizowane.
  10. Wszystkie złożone zamówienia/rezerwacje książek oraz ich status można zawsze sprawdzić na stronie na swoim koncie.

ANULOWANIE REZERWACJI

Możesz samodzielnie anulować rezerwację. W zakładce MOJE KONTO znajdują się POZYCJE AKTUALNIE ZAREZERWOWANE i niżej należy kliknąć przycisk ANULUJ REZERWACJĘ.

PRZEDŁUŻANIE TERMINU ZWROTU

Czytelnik nie może sam prolongować wypożyczonych zbiorów. Aby przedłużyć termin wypożyczenia należy skontaktować się z biblioteką mailowo lub telefonicznie. Terminy przedłużeń według regulaminu.

WYSZUKIWANIE ZAAWANSOWANE

Zbiory możesz wyszukiwać w całej bibliotece, czyli w 10 placówkach lub konkretnie w danej filii. W tym celu należy w polu WYSZUKIWANIE ZAAWANSOWANE wybrać w ostatnim polu BIBLIOTEKI I FILIE konkretną placówkę. Wtedy system przeszukuje tylko w danej bibliotece.

INSTRUKCJA LOGOWANIA NA IBUK.PL