O złości i nie tylko

Data publikacji: 08/02/2020

W sobotę 8 lutego 2020 roku w przytulnych progach bibliotecznej czytelni odbyły się warsztaty dla rodziców: “Jak to jest z tą złością?”. Agnieszka Podleśna, trener komunikacji opartej na empatii oraz trener umiejętności wychowawczych, w ciągu zaledwie trzech godzin, poruszyła wiele ważnych zagadnień związanych ze złością. Uczestnicy warsztatów szukali odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

•  dlaczego złość jest taka nielubiana i niechciana?
  •  czy “niegrzeczne” dzieci w ogóle istnieją?
  •  do czego prowadzi koncentracja rodziców na zachowaniu dzieci?
  •  jak budowa mózgu dziecka wpływa na jego przeżywanie i zachowanie?
  •  co daje empatia, czyli jak akceptowanie i uwzględnianie potrzeb i emocji wpływa na przeżywanie złości?
  •  jaka jest rola pauzy i oddychania w przeżywaniu złości?
  •  jak ciało informuje nas o tym, że pojawia się złość?
  •  jaki wpływ na złość mają nasze myśli?

W tym krótkim czasie złość była zatem oglądana na różne sposoby. A to wszystko po to, by złość mogła pełnić swoją funkcję, czyli by była ważną informacją do odczytania, a nie instrukcją do działania.