W piątek 22 kwietnia 2022 roku zespół pracowników biblioteki, a także bibliotekarze z Prażmowa, Lesznowoli oraz Góry Kalwarii uczestniczyli w szkoleniu „Obsługa czytelników w spektrum autyzmu”, które przeprowadziła Izabela Hnidziuk-Machnica z Fundacji Aleklasa.
Zagadnienia i kwestie, które były poruszane na szkolenie to m.in.: czym jest spektrum autyzmu, dlaczego osoby w spektrum są tak bardzo wrażliwe sensorycznie, co to jest nadwrażliwość i niedowrażliwość, jak dostosować przestrzenie publiczne do potrzeb osób w spektrum oraz jak wspierać osoby w spektrum autyzmu w komunikacji, jak również dlaczego czasem ta komunikacja bywa utrudniona.
Szkolenie wpisuje się w hasło, które towarzyszy Bibliotece Publicznej w Piasecznie od początku 2022 roku – „Biblioteka dostępna”.
O Fundacji Aleklasa
Fundacja ALEKlasa powstała z myślą o dzieciach i dorosłych w spektrum autyzmu oraz pomocy im rodzinom. Spektrum autyzmu to inny wzorzec neurorozwojowy i podchodzimy do niego tylko pełni optymizmu i ciekawości, traktując jako dodatkowy atut, czy jak to ostatnio lubimy mawiać, „As w rękawie”. Jednak co to tak naprawdę oznacza? Zdajemy sobie sprawę, że wraz z diagnozą otrzymujemy w pakiecie „mocne i słabe” strony dziecka, bardzo radosne, ale i te dramatyczne chwile, brak akceptacji ze strony rówieśników i znajomych z pracy, ale też i wspaniałe przyjaźnie. Spektrum autyzmu nie różni się zatem niczym od neurotypowego świata, gdzie wszystko ma swoje jasne i ciemne strony. Doskonale wiemy jednak o tym, że barwy Zespołu Aspergera są zdecydowanie bardziej wyraziste.
O prowadzącej
Izabela Hnidziuk-Machnica – Współzałożycielka i Dyrektor Zarządzająca Fundacji „ALEKlasa”, ale przede wszystkim mama 11-letniego Mateusza z Zespołem Aspergera (spektrum autyzmu). Certyfikowana konsultant kryzysowa. Organizatorka konferencji dla rodziców dzieci z ZA, w tym dwóch międzynarodowych z udziałem prof. Tony-ego Attwood’a oraz dr Temple Grandin. Prowadząca warsztaty, szkolenia dla rodziców i specjalistów, założycielka internetowej grupy wsparcia dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu „Razem Zrozumiemy AS’y” oraz grupy dla nauczycieli, psychologów, terapeutów, psychiatrów „Specjaliści zrozumieją AS’y”, której celem jest wspieranie specjalistów w zrozumieniu specyfiki spektrum autyzmu. Autorka bloga „Zrozumieć As’a”. Autorka i prowadząca serię popularnych i niezwykle cenionych oraz szeroko udostępnianych programów p.t „Rozmowy w spektrum autyzmu”. W fundacji współprowadzi grupy wsparcia, konsultacje rodzicielskie oraz prowadzi szkolenia i wykłady.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.