Odjazdowy Bibliotekarz i Narodowe Czytanie 2021

Data publikacji: 07/09/2021

Słońce, rower, czytanie, leżaki, wata cukrowa i trochę magii na koniec. To podsumowanie Rajdu Rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz i Narodowego Czytania 2021.

W sobotę 4 września wystartowaliśmy z Józefosławia do Zalesia Dolnego. Rowerowy peleton był pilotowany przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie. Dzięki funkcjonariuszom Policji mogliśmy bezpiecznie przejechać głównymi ulicami Piaseczna. Ubrani na pomarańczowo, z chorągiewkami z logo Odjazdowego Bibliotekarza przejechaliśmy następującymi ulicami: Julianowska, Chyliczkowska, Kościuszki, Świętojańska, aleja Kalin, aleja Kasztanów.

W filii w Zalesiu Dolnym odpoczęliśmy na leżakach, zjedliśmy rogaliki i mogliśmy uczestniczyć w Narodowym Czytaniu. Wysłuchaliśmy fragmentów „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu Teatru Peronówka. Seniorzy doskonale odegrali postacie z dramatu, powołali do życia bohaterów Zapolskiej, wyolbrzymiali ich wady i przywary, rozśmieszając zgromadzoną publiczność – a dodatkowo postarali się o stylizacje nawiązujące do prezentowanego utworu. Na miejscu można też było obejrzeć wystawę dotyczącą historii biblioteki w Zalesiu Dolnym.

Następnie wyruszyliśmy w dalszą rowerową trasę z eskortą Policji. Przejechaliśmy aleją 3 Maja, ulicami Stanisława Żółkiewskiego, Pomorską, Danuty Siedzikówny „Inki”, Orężną i Jana Pawła II. Cała trasa wynosiła 9 km. Metą naszego rajdu była Biblioteka Główna w CEM, gdzie czekała moc atrakcji. Uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe medale i mogli uzupełnić spalone podczas wycieczki kalorie watą cukrową. Pracownicy Multicentrum zapewnili oprawę muzyczną, puszczając przeboje Disneya, a na najmłodszych czekała zabawa z bańkami mydlanymi.

Na sam koniec zaprosiliśmy wszystkich na pokaz magii i iluzji w wykonaniu Konrada Modzelewskiego. Były niesamowite sztuczki, żonglowanie, dzieci pomagały magikowi w wykonywaniu czarodziejskich trików. Uczestnicy, zarówno dzieci, jak i dorośli, śmiali się do łez. Spotkanie z Panem Konradem to zawsze niepowtarzalna dawka pozytywnej energii.

Relacja filmowa z Rajdu Rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz i Narodowego Czytania 2021

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska akcja koordynowana przez Fundację Normalne Miasto – Fenomen oraz Stowarzyszenie LABiB, której celem jest promowanie czytelnictwa i bibliotek. Odjazdowego Bibliotekarza organizują biblioteki z miast, miasteczek i wsi w każdym województwie. Impreza organizowana jest od 2010 roku.

Narodowe Czytanie organizowane jest pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku.

ZAPRASZAMY ZA ROK!