ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Piaseczyńskie święto książek czyli 6.FPK

Data publikacji: 21/09/2021

W minioną sobotę odbył się Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki” organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie i Fundację „ARKA” im. Józefa Wilkonia. Tegoroczna, szósta edycja ze względu na jesienną, deszczową aurę, odbyła się we wnętrzach Biblioteki Publicznej w Piasecznie. W trakcie spotkań mieliśmy okazję posłuchać rozmów z gośćmi specjalnymi: Józefem Wilkoniem, Olgą Bończyk, Janem Kerdenem, Lidią Iwanowską-Szymańską i Niką Jaworowską-Duchlińską. Głównym punktem otwarcia festiwalu było odsłonięcie rzeźby Józefa Wilkonia pt. „Psie życie” przed budynkiem biblioteki. Swoją premierę miała także książka wydana przez bibliotekę „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane”, w której znalazły się nagrodzone w konkursie literackim prace, przesłane przez mieszkańców powiatu piaseczyńskiego. Na scenie zagościli również młodzi wykonawcy ze szkoły Be Music. Z recitalem piosenek Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego oraz innych bardów wystąpił Robert Moskwa. Wieczorem odbył się niezwykły koncert Pablopavo z zespołem Ludziki. Poniżej prezentujemy relację zdjęciową z naszego święta książki. Dziękujemy wszystkim wydawcom, autorom, artystom, a przede wszystkim odwiedzającym, którzy mimo nie najlepszej pogody zdecydowali się uczestniczyć w festiwalu.

Festiwal to przede wszystkim święto ilustrowanych książek. Na kiermaszu swoje bestsellery oraz nowości zaprezentowało ponad 20 wydawnictw!

Pierwsze spotkanie autorskie dotyczyło książki autorstwa Jana Kerdena pt. “Ada i jej cztery przygody”, do której ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz. Blanka Wyszyńska-Walczak rozmawiała z autorem oraz z aktorką Olgą Bończyk o książce i dostępności.

Na scenie w sali widowiskowej wystąpiła młodzież z piaseczyńskiej szkoły muzycznej Be Music.

Inaugurację 6. Festiwalu Pięknej Książki rozpoczął Daniel Putkiewicz, burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. Na scenie pojawili się Józef Wilkoń,  Blanka Wyszyńska-Walczak (Fundacja ARKA im. Józefa Wilkonia), Łukasz Krzysztof Załęski, dyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie i Sylwia Chojnacka-Tuzimek, zastępca dyrektora oraz koordynatorka festiwalu z ramienia biblioteki, specjalistka ds. promocji Urszula Bąkowska. Centrum Kultury w Piasecznie reprezentowała dyrektorka Magdalena Gawrych. Na scenę zaproszono także Kajetanę Maciejską-Roczan, reprezentującą Polski Związek Głuchych, który objął festiwal swoim patronatem.

Zdjęcie przedstawia organizatorów Festiwalu Pięknej Książki. Na scenie od lewej: Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz, Blanka Wyszyńska-Walczak, Józef Wilkoń, Sylwia Chojnacka-Tuzimek, Urszula Bąkowska, Magdalena Gawrych, Kaja Maciejewska-Roczan i Łukasz Załęski. Na dole sceny widać napis biblioteka.Zdjęcie przedstawia organizatorów Festiwalu Pięknej Książki. Na scenie stoją: Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz, Blanka Wyszyńska-Walczak, Józef Wilkoń, Sylwia Chojnacka-Tuzimek, Urszula Bąkowska, Magdalena Gawrych, Kaja Maciejewska-Roczan i Łukasz Załęski. Blanka Wyszyńska-Walczak wręcza pozostałym organizatorom słoneczniki.  Pod sceną widać napis biblioteka.

Inauguracja była tłumaczona na Polski Język Migowy. Agnieszka Kukulska, tłumaczka PJM była obecna podczas kilku spotkań festiwalowych.

Na zdjęciu widać Agnieszkę Kukulską, tłumaczkę PJM. Kobieta przekłada słowa na język migowy. W tle widać prowadzącą.

Następnie zgromadzeni goście wyszli przed budynek biblioteki, aby uczestniczyć w oficjalnym przecięciu wstęgi i odsłonięciu nowej rzeźby Józefa Wilkonia w Piasecznie.

Wydarzeniom kulturalnym na scenie towarzyszyły atrakcje dla dzieci. Mogły one skorzystać z warsztatów tworzenia zakładek, które przygotowały bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Multicentrum z robotami oraz tabletami. Beatriz Blanko pokazywała najmłodszym tajniki origami, a Michał Malinowski z Muzeum Bajek MuBaBao inspirował dzieci do tworzenia własnych książek przestrzennych.

W sali wystawowej odbyło się spotkanie autorskie z fotografem Maciejem Kłosiem. Rozmowę z autorem zdjęć, ze współautorką książki oraz Józefem Wilkoniem prowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Spotkanie było tłumaczone na Polski Język Migowy.

Z recitalem piosenek poetyckich i nie tylko wystąpił na festiwalu także Robert Moskwa, aktor teatralny i filmowy.

Kolejnym punktem programu było rozdanie autorom książki “Opowieści (bibliotecznym) słowem pisane”. Książka składa się z 21 opowiadań nagrodzonych lub wyróżnionych w konkursie “Piaseczyńskie wyzwanie na opowiadanie”, który na początku roku przeprowadziła biblioteka. Ilustracje do antologii stworzyła Nika Jaworowska-Duchlińska. Podczas spotkania wręczała oryginały portretów pisarzom.

Do zdjęcia na scenie głównej pozują nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie "Piaseczyńskie wyzwanie na opowiadanie". Na scenie stoją również Sylwia Chojnacka-Tuzimek i Nika Jaworowska-Duchlińska. 

Ostatnie spotkanie autorskie dotyczyło książki “Opowieści z miasta z piasku”. Na scenie zagościła autorka Lidia Iwanowska-Szymańska i ilustratorka Nika Jaworowska-Duchlińska. Rozmowę przeprowadziła Katarzyna Ostrowska.

Na zakończenie festiwalu wystąpił Pablopavo z zespołem Ludziki.

Koncert Pablopavo - publiczność, a wśród niej przedstawiciel Fundacji Polska Bez Barier poruszający się na wózku

Zapraszamy na kolejny Festiwal Pięknej Książki już za rok!

Blanka Wyszyńska-Walczak, Łukasz Krzysztof Załęski, Sylwia Chojnacka-Tuzimek na 6.FPK

Blanka Wyszyńska-Walczak (Fundacja “Arka” im. Józefa Wilkonia), Łukasz Krzysztof Załęski i Sylwia Chojnacka-Tuzimek (Biblioteka Publiczna w Piasecznie) na 6.FPK

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl