ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Pociąg do historii – Stara Mleczarnia w Piasecznie

Data publikacji: 20/02/2023

„Pociąg do historii” to cykl filmów, który powstaje z myślą o odkrywaniu zapomnianych osób, miejsc czy zdarzeń. Chcemy wspólnie z Czytelnikami poznawać lokalną historię, szukać zdjęć związanych z naszą gminą i naszymi bibliotekami.

3 czerwca 1928 r. prezydent Ignacy Mościcki gościł w Piasecznie, po poświęceniu kamienia węgielnego pod budowę Domu Ludowego, położył pierwszą cegłę i złożył podpis na akcie założycielskim. Nazwano obiekt: „Dom Ludowy im. Prezydenta prof. Ignacego Mościckiego”. Następnie zwiedzano gospodarstwo, w którym odbył się pokaz bydła nizinnego. Obejrzano postęp prac melioracyjnych spółki wodnej. Do swego wzorowego gospodarstwa zaprosił pana prezydenta Jan Lafery.

Jakie były dalsze losy Domu Ludowego? Ciekawe, ale najbardziej ciekawe są opowieści o ludziach, którzy ten dom budowali. Zapraszamy do wysłuchania opowieści.

Nasze filmy tworzymy z myślą o dokumentowaniu ulotnych wspomnień — dla nas i przyszłych pokoleń.

Wystąpiła: Małgorzata Szturomska

Project management: Urszula Bąkowska i Sylwia Chojnacka-Tuzimek

Realizacja nagrania i montaż filmu: Tomasz Korczak

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl