“Pociąg do historii” – Zalesie Dolne

Data publikacji: 15/02/2023
„Pociąg do historii” to cykl filmów, który powstaje z myślą o odkrywaniu zapomnianych osób, miejsc czy zdarzeń. Chcemy wspólnie z Czytelnikami poznawać lokalną historię, szukać zdjęć związanych z naszą gminą i naszymi bibliotekami.
Z ogromną przyjemnością oddajemy w ręce czytelników kolejny – jeszcze pachnący drukarską farbą – czwarty już tomik z cyklu „Mieszkańcy wspominają”. Jest on kontynuacją trwającej od kilku lat akcji „Łapmy stare Piaseczno”, której intencją jest wysłuchanie, zebranie i zapisanie wspomnień naszych najstarszych mieszkańców. O zdarzeniach, które dawno minęły. O ludziach, którzy już odeszli. O miejscach, których często już nie ma albo zmieniły się nie do poznania… Tym razem odwiedzamy Zalesie Dolne.

Serdecznie zapraszamy również na spotkanie autorskie o książce “Mieszkańcy wspominają. Opowieści z Zalesia Dolnego”, które odbędzie się w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55 w dniu 18 lutego 2023 r., w sobotę, o godzinie 16:00.
Autorką wszystkich książek z serii “Łapmy stare Piaseczno” jest Małgorzata Kawka-Piotrowska, która wraz z zaproszonymi gośćmi opowie o najnowszej książce.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Przed spotkaniem będzie można kupić książkę “Mieszkańcy wspominają. Opowieści z Zalesia Dolnego” (cena 20 zł).
Nasze filmy tworzymy z myślą o dokumentowaniu ulotnych wspomnień — dla nas i przyszłych pokoleń!
O celu, sensie i potrzebie spisywania takich opowieści, o trudnościach z tym związanych, o wspólnych dla całych pokoleń zalesiańskich doświadczeniach rozmawiają:
Małgorzata Kawka – która tych opowiadań wysłuchała, nagrała je, spisała i zredagowała,
Bogdan Temoszczuk – członek Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego i długoletni mieszkaniec Zalesia oraz
Magdalena Woźniak – inicjatorka akcji „Łapmy stare Piaseczno”.
Project management: Urszula Bąkowska i Sylwia Chojnacka-Tuzimek
Realizacja nagrania i montaż filmu: Tomasz Korczak