Sentymentalna podróż na Alternatywy 4

Data publikacji: 26/10/2021

Sobotnim popołudniem, 23 października 2021, spotkaliśmy się w Bibliotece Głównej z Januszem Płońskim, ostatnim żyjącym współtwórcą scenariusza kultowego serialu z lat 80-tych, Alternatywy 4. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak doszło do powstania serialu i jak długi czas nakręcony materiał przeleżał w szufladzie, zanim mógł ukazać się w jedynej w tamtym czasie telewizji TVP.

Fani serialu wspólnie z Januszem Płońskim obejrzeli fragmenty serialu, w których scenarzyści przemycili przed ówczesną cenzurą wiele aspektów codziennej rzeczywistości PRL, o których nie można było mówić otwarcie. Dla niektórych była to podróż sentymentalna, a dla młodszych uczestników spotkania była to możliwość odkrywania PRL-owskiej rzeczywistości.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak chętne wejście w formułę spotkania, które oparte było na rozmowie z publicznością. Padło dużo pytań, na które otrzymaliśmy wiele zakulisowych odpowiedzi.

Panu Januszowi dziękujemy za przemiły wieczór pełen anegdot i opowieści o aktorach i twórcach serialu. Mamy nadzieję na więcej interesujących spotkań. Do zobaczenia w Bibliotece w Piasecznie!